Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

Nový Zéland varoval před tsunami po zemětřesení: Evakuuje lidi

Autor: ČTK, mb - 
1. září 2016
20:31

Novozélandská civilní ochrana dnes (v pátek místního času) vydala varování před tsunami po zemětřesení s epicentrem severovýchodně od ostrovů. V některých pobřežních oblastech nařídila evakuaci obyvatel. Nebezpečí však zřejmě nebude veliké, úřad civilní ochrany předpokládá výšku vln maximálně do jednoho metru.

Otřesy o síle 7,1 stupně měly ohnisko v hloubce třiceti kilometrů, a to zhruba 170 kilometrů severovýchodně od města Gisborne, které leží na východě Severního ostrova. Řadu obyvatel tohoto ostrova probudily záchvěvy půdy.

Úřady následně vyhlásily varování pro sever Jižního ostrova a severovýchod Severního ostrova, pohotovost pro Jižní ostrov ale později odvolaly. Dosud naměřené vlny měly výšku 21 centimetrů a aktuální předpovědi neočekávají, že by někde kvůli tsunami hrozilo zaplavení pobřežních oblastí.

Na internetu se mezitím objevily zprávy o tom, že dopravní uzel Britomart v Aucklandu s podzemní železniční stanicí se ocitl pod vodou. Radnice města na Twitteru označila tuto informaci za falešnou. V Aucklandu nicméně platí v rámci preventivních opatření dopravní omezení, pozastaven byl například provoz na železnici.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud