Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Jasno 18°C

Zřícení balónu v Texasu: Stále nenašli všechny oběti

Autor: ČTK - 
31. července 2016
19:55

Jedna z nejhorších havárií svého druhu. Tak se teď mluví o sobotním tragickém pádu horkovzdušného balónu v Texasu. Zahynulo při něm nejméně 16 lidí a po dalších obětech nyní americké úřady pátrají. Vyšetřovatelé mají též za úkol zjistit, co nehodu způsobilo. Technická závada, povětrnostní podmínky či snad lidská chyba?

Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) zahájil šetření možných příčin nehody, přičemž na rozdíl od leteckých katastrof nemůže spoléhat na informace z takzvaných černých skříněk, které balóny nemají. Snaží se proto na místě najít telefony či jiná záznamová zařízení, kterými si mohli osudový let nahrávat jeho účastníci.

Úřad odmítl uvést, která společnost balón provozovala, podle zdrojů AP však šlo o firmu Heart of Texas Hot Air Balloon Rides se sídlem v texaském městě New Braunfels. Balónový pilot Alan Lirette, který pomáhal při vzletu, agentuře řekl, že řízení letu měl v koši na starosti jeho kolega Skip Nichols. Spolu s ním bylo podle Liretteho uvnitř dalších 15 lidí, všichni dospělí. „Jediné, o čem chci mluvit, je, že to byl skvělý pilot,“ řekl Lirette.

K pádu došlo v sobotu ráno místního času (odpoledne SELČ) u města Lockhart vzdáleného asi 45 kilometrů jižně od Austinu. Balón se zřítil do zemědělské oblasti na místní pole, podél něhož vedou stožáry vysokého napětí. Podle jedné ze svědkyň zavadil o elektrické dráty, první dorazivší záchranáři tvrdí, že hořel.

Letecké záběry z místa ukazují pozůstatky červeno-modro-bílého balónu s obřím žlutým smajlíkem, který leží na místě nehody a kolem něho pátrají vyšetřovatelé po možných stopách.

Podle americké balónové asociace jde o vůbec nejtragičtější zaznamenanou nehodu svého druhu na západní polokouli. V celosvětovém měřítku byl poslední nehodou s ještě větším počtem obětí pád balónu v egyptském Luxoru, kde přišlo o život 19 lidí.

 

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud