Evropská komise „válčí“ s Polskem: Poslala mu tipy, jak se napravit

Autor: ČTK, mb - 
27. 7. 2016
15:11

Evropská komise dnes do další fáze posunula svůj spor s Polskem o stavu právního státu v zemi. První místopředseda EK Frans Timmermans (55) dnes novinářům představil konkrétní doporučení týkající se polského ústavního soudu. Varšava má komisi do tří měsíců informovat, jaké kroky přijala, aby systematické ohrožení právního státu odstranila.

Obavy Evropské komise o situaci kolem právního státu v Polsku nerozptýlil ani nedávno přijatý nový zákon o ústavním soudu, i když řeší některé z jejích dřívějších námitek.

„Ústavní soud v Polsku stále ještě nemůže plně zajišťovat funkční ústavní kontrolu. To ovlivňuje jeho integritu, stabilitu a správné fungování, které je jednou ze základních pojistek vlády práva v Polsku,“ upozornil Timmermans. Komise má podle něj zájem na pokračování „konstruktivního dialogu“ s Varšavou a doufá v rychlé vyřešení věci.

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) loni po svém výrazném vítězství v parlamentních volbách učinila několik kontroverzních kroků k upevnění moci. Patřily k nim také personální změny v ústavním soudu i rychle předložená novela zákona o něm. Tuto prosincovou novelu ovšem sami soudci v březnu odmítli jako protiústavní.

Komise dnes Polsku doporučila publikovat rozhodnutí ústavního soudu z loňského 9. prosince, které se týká působení soudců vybraných ještě předcházející vládou, i březnové rozhodnutí o neústavnosti prvního pokusu o novelu zákona, a řídit se jimi.

Toto rozhodnutí vláda premiérky Beaty Szydlové (53) odmítla publikovat. Komise nyní žádá, aby se tak stalo a také aby veškerá další rozhodnutí ústavního soudu byla v budoucnu zveřejňována automaticky.

„Žádáme také, aby polské úřady zajistily, že každá další novela zákona o ústavním soudu bude respektovat jeho vlastní nálezy,“ poznamenal Timmermans.

Novou novelu zákona, schválenou minulý týden, by měl podle komise ústavní soud prozkoumat ještě před jejím vstupem v platnost a úřady by si měly také vyžádat názor právních expertů Benátské komise Rady Evropy.

Do další fáze tak nyní evropská exekutiva posunula vůbec poprvé využívaný mechanismus, v jehož závěru mohou teoreticky členské země EU na základě návrhu komise rozhodnout o tom, že Polsko zbaví hlasovacích práv v ministerských radách EU.

Takový vývoj je ovšem zatím nepravděpodobný a například Maďarsko už dalo jasně najevo, že by podobný návrh vetovalo.

O stavu právního státu v Polsku s Varšavou Evropská komise vyjednává od loňských Vánoc. Do formální roviny se poprvé v historii EU využívaný mechanismus posunul 1. června, kdy komise poslala do Polska své kritické hodnocení situace.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

st.rec ( 28. července 2016 09:25 )

Požaduju zavést nápravu právního systému státu EU.Do tří měsíců chci vědět které nesvéprávné h*ovádo dostalo padáka.Celá EK a EP prostě bude respektovat národní vlády.

308win ( 27. července 2016 16:28 )

Hlavně že chcou vytvořit evropskýsuperstát kde bude vládnout němec s Frantíkem a do jiných budou takhle šít hovada. Pryč z této Ohavnosti nazvané EU!!! Nechci se nechat multikulturně obohacovat a zná silňovat nevolenými byrokraty.

flesch2z ( 27. července 2016 15:54 )

To je vměšování do politiky suverénního státu, co si to ten alkoholik vůbec dovoluje? Každá země nemá vlastizrádce jako ta naše Sobotkova vláda.

demiro ( 27. července 2016 15:41 )

K čertu s celou EU!!! Poláci jsem s Vámi!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa