
Británie spadla na úroveň Řecka. Má nejnižší růst platů z vyspělých zemí

Reálné platy ve Velké Británii na rozdíl od ostatních vyspělých ekonomik během posledních osmi let výrazně klesly. A to o rovných 10,4 procenta. Spojené království se tak zařadilo po bok ekonomickou krizí zuboženého Řecka a chudého Portugalska. Vyplývá to ze zprávy britské odborové organizace TUC (Trade Union Congress).
Odboráři při své analýze vycházeli z dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a v porovnání s ostatními 29 zeměmi se Británie zařadila až na chvost žebříčku – po boku Řecka a Portugalska.
Zatímco v Polsku vzrostly mzdy v letech 2007–2015 o 23 procent, v Británii reálné mzdy klesly o 10,4 procenta. Relativně vysoký růst mezd se dal v ekonomicky ne tak vyspělém Polsku očekávat, ale slušný růst mezd zaznamenaly i ekonomiky Francie (11 procent) a Německa (14 procent).
Odbory radí vládě víc investovat
„Tato analýza ukazuje, že vláda musí více investovat do infrastruktury a vytvořit více slušných, dobře placených pracovních příležitostí. Jiné země ukázaly, že je možné zvýšit zaměstnanost a zároveň i životní standard,“ prohlásila předsedkyně TUC Frances O’Grady ve zjevné narážce na úspěšnou ekonomiku Německa.
Velkou Británii těžce zasáhla finanční krize v roce 2008 a vláda se rozhodla pro drastická úsporná omezení ve veřejném sektoru. Cílem bylo ušetřit, nastartovat ekonomiku a snížit nezaměstnanost.
Podle kritiků ale rozpočtové škrty neměly prakticky žádný pozitivní dopad na obyvatelstvo. Některé společnosti dokonce začaly tíživé ekonomické situace zneužívat a nabízely neplacené pozice ve formě stáží či pracovní smlouvy, které byly značně nevýhodné pro zaměstnance.
Británie a Londýn obzvláště pak patří k nejdražším městům světa, co se týče bydlení, dopravy a služeb. Minimální hodinová mzda je přitom ve Spojeném království pouhých 6,70 liber (zhruba 216 Kč).
Nejistota také panuje okolo ekonomických vyhlídek země poté, co se Britové v červnovém referendu rozhodli pro odchod z Evropské unie. Už nyní panují obavy, že daňové poplatníky odchod vyjde na miliardy liber. Navíc hrozí rozpad země, což by britskou ekonomiku poškodilo ještě více.
*** rád bych měl ten jejich spadenej mizernej plat a ze solidarity jim přenechal ten náš rychle rostoucí.
