Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

Británie spadla na úroveň Řecka. Má nejnižší růst platů z vyspělých zemí

Autor: mb - 
27. července 2016
11:50

Reálné platy ve Velké Británii na rozdíl od ostatních vyspělých ekonomik během posledních osmi let výrazně klesly. A to o rovných 10,4 procenta. Spojené království se tak zařadilo po bok ekonomickou krizí zuboženého Řecka a chudého Portugalska. Vyplývá to ze zprávy britské odborové organizace TUC (Trade Union Congress).

Odboráři při své analýze vycházeli z dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a v porovnání s ostatními 29 zeměmi se Británie zařadila až na chvost žebříčku – po boku Řecka a Portugalska.

Zatímco v Polsku vzrostly mzdy v letech 2007–2015 o 23 procent, v Británii reálné mzdy klesly o 10,4 procenta. Relativně vysoký růst mezd se dal v ekonomicky ne tak vyspělém Polsku očekávat, ale slušný růst mezd zaznamenaly i ekonomiky Francie (11 procent) a Německa (14 procent).

Odbory radí vládě víc investovat

„Tato analýza ukazuje, že vláda musí více investovat do infrastruktury a vytvořit více slušných, dobře placených pracovních příležitostí. Jiné země ukázaly, že je možné zvýšit zaměstnanost a zároveň i životní standard,“ prohlásila předsedkyně TUC Frances O’Grady ve zjevné narážce na úspěšnou ekonomiku Německa.

Velkou Británii těžce zasáhla finanční krize v roce 2008 a vláda se rozhodla pro drastická úsporná omezení ve veřejném sektoru. Cílem bylo ušetřit, nastartovat ekonomiku a snížit nezaměstnanost.

Podle kritiků ale rozpočtové škrty neměly prakticky žádný pozitivní dopad na obyvatelstvo. Některé společnosti dokonce začaly tíživé ekonomické situace zneužívat a nabízely neplacené pozice ve formě stáží či pracovní smlouvy, které byly značně nevýhodné pro zaměstnance.

Británie a Londýn obzvláště pak patří k nejdražším městům světa, co se týče bydlení, dopravy a služeb. Minimální hodinová mzda je přitom ve Spojeném království pouhých 6,70 liber (zhruba 216 Kč).

Nejistota také panuje okolo ekonomických vyhlídek země poté, co se Britové v červnovém referendu rozhodli pro odchod z Evropské unie. Už nyní panují obavy, že daňové poplatníky odchod vyjde na miliardy liber. Navíc hrozí rozpad země, což by britskou ekonomiku poškodilo ještě více.

nezadat1 ( 27. července 2016 12:44 )

*** rád bych měl ten jejich spadenej mizernej plat a ze solidarity jim přenechal ten náš rychle rostoucí.

ilouch ( 27. července 2016 12:43 )

Minimalni mzda neni £6.70 ale £7.20. Jeste ze nepisou, jako obvykle, ze je tu nejvyssi zdaneni. Uz ale nenapisou, ze jen pro ty, co vydelaji pres £100.000 rocne...

1pepan ( 27. července 2016 12:28 )

 To je rychlost po Brexitu. Nebo spadla dřív, pak tato informace nemá žádný význam. To je blbý článek, nebo pro blbý?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa