Sobotka chce zbourat Hitlerův dům, Rakousko řeší vyvlastnění

Hitlerův rodný dům chtějí raději zbourat
12. 7. 2016
17:44

Rakousko vyvlastní rodný dům nacistického vůdce Adolfa Hitlera ve městě Braunau am Inn. Vláda dnes podle agentury APA přijala příslušný zákon, který vyvlastnění umožní. Zatím není rozhodnuto, co se s budovou následně stane, ministr vnitra Wolfgang Sobotka navrhl její stržení.

Vídeň dlouhodobě jednala s majitelkou domu, v němž se Hitler 20. dubna 1889 narodil, o jeho odkoupení. Vyjednávání však byla neúspěšná, a proto se kabinet rozhodl přijmout zvláštní zákon o vyvlastnění budovy. Majitelka Gerlinde Pommerová by měla dostat odškodnění.

Vláda chce převzetím domu především zabránit tomu, aby budova v městečku na Innu u hranic s Německem nějakým způsobem sloužila k oživování nacistické ideologie. Sobotka se proto vyslovil pro její zbourání. Čeká se však i na návrhy ministerské komise, která zkoumá, zda by nebylo možné budovu nějak využívat.

Zbourání domu podpořil i ředitel Dokumentačního archivu rakouského odboje (DÖW) Gerhard Baumgartner. Místo, kde dům stojí, by podle něj mělo být „zcela odpolitizováno“, aby nemohlo sloužit jako poutní cíl neonacistů. Navrhl, aby se v místě Hitlerova rodiště postavil například supermarket.

Hitlerův rodný dům nacisté krátce po takzvaném anšlusu Rakouska, tedy připojení země k nacistickému Německu v roce 1938, prohlásili za památku. Posléze fungoval jako výstavní síň. Pommerovi získali nemovitost v restituci v roce 1952.

Rakouské ministerstvo vnitra je od roku 1972 hlavním nájemcem Hitlerova rodného domu. Podepsalo tehdy s Pommerovou smlouvu, která mimo jiné stanoví, že dům může sloužit výhradně sociálním či administrativním účelům. Do roku 2011 v budově fungovaly chráněné dílny. Majitelka ale po celou dobu odmítala povolit přestavby, které by dům uzpůsobily potřebám postižených. Pět let je dům prázdný.

 

gabreta ( 3. srpna 2016 19:09 )

Debila můžou počít, jen debilní rodiče. Tak že ty by ses určitě ani nenarodil, protože debily Áda likvidoval jako první!!

Ruudazvostravy ( 12. července 2016 23:09 )

Depák,to sou tý šwajnehuntjůde,uš maj bopki i s Ádovího baráku,gesyndl.Nejračy bi bily,gdybi celej svjet žral tý jejych košér macesi a budoval fšude kybuci.

tgbg ( 12. července 2016 19:43 )

Kdy spálí komunistického syfilitika Lenina?

anno ( 12. července 2016 18:44 )

A co nato náš Sobotka, kam bude jezdit na víkend se vždělávat!!!!!

mistr_yoda ( 12. července 2016 17:53 )

Rudolfa Hesse pohřbili do moře. Stejně zůstane v srdci evropských vlastenců nadále. Zbořte Vůdcův rodný dům. Stejně Vůdce zůstane v srdcích všech evropských vlastenců i nadále. Blut und Ehre daran glaube ich!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa