Evropská komise už toho má dost: Potrestá předlužené státy

Autor: ČTK - 
6. července 2016
10:11

Evropská komise v úterý dospěla k závěru, že Španělsko a Portugalsko nepodnikly efektivní kroky ke splnění unijních pravidel o rozpočtových schodcích. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom informoval list Financial Times. Španělsko a Portugalsko se tak podle něj zřejmě stanou prvními zeměmi eurozóny, kterým za to bude hrozit postih.

Kancelář evropského komisaře pro ekonomické záležitosti Pierra Moscoviciho po úterní debatě eurokomisařů věnované rozpočtovým výdajům Madridu a Lisabonu oznámila, že rozhodnutí padne brzy. Na jednání s Moskovicim a místopředsedou Evropské komise Valdisem Dombrovskisem do Štrasburku míří španělský ministr hospodářství Luis de Guindos, napsala agentura Reuters.

Unijní exekutiva tak obnovila proces, který pozastavila na jaře kvůli obavám z možných dopadů na výsledek červnových voleb ve Španělsku. Doporučení Evropské komise by podle listu FT mělo být oficiálně schváleno ve čtvrtek. Poté o něm budou diskutovat ministři financí. Pokud stanovisko EK odsouhlasí, začne běžet 20denní lhůta, během které by měl Brusel možné sankce připravit.

Španělsko a Portugalsko loni porušily rozpočtová pravidla, podle kterých nesmí rozpočtový schodek překročit tři procenta HDP. Společné regule kromě toho ukládají, že zadlužení země nesmí být vyšší než 60 procent HDP. Země také musejí snižovat strukturální deficit, který nebere v úvahu vlivy hospodářských cyklů a jednorázová opatření, o 0,5 procenta HDP každý rok, dokud rozpočet nebude vyrovnaný či v přebytku.

Vela ( 6. července 2016 12:33 )

Věřte rozmařilým jižanům. Jsou zvyklí si žít na vysoké noze, ale pořádně pracovat se jim nechce. Hlavně chtějí ještě za to nicnedělání vysoké mzdy a definitivu až do důchodu. Hlavně my nesmíme přijmout Euro, jinak budeme pořád na takovéto nemakačenky přispívat a sami dřít za hubičky. Když je tady teď taková nízká nezaměstnanost, proč zde nevidíme na neobsazených místech kvanta těch mladých nezaměstnaných ze Španělska a Itálie ?

flesch2z ( 6. července 2016 11:08 )

Trestat-bič na ně, jen to na otroky "zabírá", bravo!! Co udělá otrok, když ho týráte a držíte o hladu, bude si hrát? Dáte mu hračku kalašnikov? Unie už vyhlásila nábor otroků (téměř bez jakéhokoliv zdr. omezení a věku hlavně IQ jen 60 jak šimpanz) do vojska, které bude nasazeno proti jiným otrokům, nebo vlastním občanům-vzbouřeným otrokům. Taková je EU!!

flesch2z ( 6. července 2016 10:53 )

Státy si nežijí nad poměry, nad poměry si oligarchové, kteří korumpují vlády a tím řídí jejich státní politiku, kteří tam kde nemůže být robot strčí otroka.

ivoadler ( 6. července 2016 10:35 )

Bude hůř. Evropské státy si žijí nad poměry, proto ty dluhy. Tristní je, že tak žijou všichni. Jednotná měna nenahradí jednotnou politiku. K jednotné politice by ovšem musel být jednotný stát. Vývoj je díky politice unijních orgánů spíše odstředivý.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud