Papež František chce, aby církev požádala homosexuály o odpuštění. Byl smutný

Autor: ČTK, bud - 
27. června 2016
07:55

Papež František prohlásil, že křesťané a katolická církev by měli požádat o odpuštění homosexuály za to, jak s nimi jednali. V rozhovoru s novináři na palubě papežského leteckého speciálu cestou z Arménie také varoval před balkanizací Evropy jako důsledku odchodu Británie z Evropské unie.

František řekl, že církev by měla požádat o odpuštění za to, jak jednala s homosexuály a ženami, jak přivírala oči nad dětskou prací a za to, že v minulosti „požehnala mnoha zbraním“, čímž patrně myslel podporu představitelů církve některým válečným aktivitám.

Papež tak v uvolněném rozhovoru, který se stal typickým znakem jeho cest do zahraničí, reagoval na otázku, zda souhlasí s nedávným výrokem německého kardinála, že církev by se měla homosexuálům omluvit. František také vypadal velmi smutně, když se ho jeden z novinářů zeptal, zda je omluva naléhavější po nedávné střelbě v gay klubu v americkém Orlandu, při které zemřelo 49 lidí.

František má otevřený přístup

Katolická církev učí, že homosexuální sklony nejsou hříchem, ale styk mezi osobami stejného pohlaví už ano, a že by homosexuálové měli žít cudně. Papež František je ale v této otázce považován za liberálnějšího než jeho předchůdci. Za to ho kritizují konzervativní katolíci.

V druhé části rozhovoru pak František varoval, že po brexitu by se mohlo osamostatnit například Katalánsko nebo Skotsko, což by nakonec vedlo k balkanizaci Evropy. Papež doufá, že Unie po odchodu Británie nalezne novou formu fungování. „V té ohromné Unii něco nefunguje, ale nevylévejme s vaničkou i dítě, zkusme věci znova nastartovat a znova vytvořit,“ uvedl.

Popřel také spekulace, že dění ve Vatikánu nadále výrazně ovlivňuje bývalý papež Benedikt, který odstoupil v roce 2013. „Je tu jen jeden papež,“ řekl. Slyšel prý, že někteří církevní činitelé si šli na něj a jeho liberální politiku k Benediktovi stěžovat. Benedikt je „poslal, ať si zabalí,“ prohlásil František.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tomik007 ( 27. června 2016 16:52 )

Takze se vlastne zadaji o odpusteni sami

robyno1 ( 27. června 2016 11:31 )

 Čekám, kdy nás někdo vyzve, abychom se homoušům klaněli a sloužili jim. Papež jim prokázal medvědí službu, protože já je teď nemohu ani cítit. Doteď jsem je nějak toleroval.

Ruudazvostravy ( 27. června 2016 10:55 )

Paráda,gdyš brekekekeksyt,tak taki i pro bů*zeranti,abi mohly vistrkovat ty sví nenasitný zadnice na námjestí třeba i f praví poledne.Sodoma gomóra.

tetahb ( 27. června 2016 10:25 )

Církev by především neměla mluvit veřejně do politiky. Vždyť zahrádkáři, pěstitelé drobné zvěře, myslivci, skauti atd. to také nedělají a těch je dohromady určitě víc než věřících. Proč je smutný? Vždyť ve svých řadách má také spoustu homosexuálů, dokonce pedofilů. A proč by měli žít cudně? Každý má potřebu být milován a milovat. A znamená to podle něho, že každý, kdo žije cudně, je také homosexuál?

Nezadat ( 27. června 2016 10:19 )

Že je v církvi sem tam nějaký buzík to se ví,ale že i papež.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud