Česko brexitem přijde až o 10 miliard a o politického spojence, míní experti

Případné vystoupení Velké Británie z EU by českou ekonomiku v dlouhodobém horizontu mohlo připravit o 3,7 až 10,4 miliardy korun ročně, tedy o 0,08 až 0,23 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Deloitte. V horizontu dvou let by pak byl dopad na Česko 0,09 až 0,15 procenta HDP.
Podle hlavního analytika Conseq Investment Management Martina Lobotky by byl mnohem závažnější politický dopad tzv. brexitu než dopad ekonomický. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR, který dnes podpořil setrvání Británie v EU, by v případě vystoupení Česká republika mimo jiné totiž ztratila také spojence v boji proti přílišné regulaci a byrokracii v EU.
„Rozhodnutí Velké Británie vystoupit z EU by nemělo dopad jen na její ekonomiku, ale také na ostatní země. Nejvíce jsou vůči britské ekonomice exponovány sousední země a malé otevřené ekonomiky: Irsko, země Beneluxu, skandinávské země a ekonomiky střední a východní Evropy, včetně ČR,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.
Podle druhé britské analýzy, která se zabývá dlouhodobým dopadem, by byl britský HDP po 15 letech nižší o 3,4 až 4,3 procenta. V takovém případě by ovšem měla Británie zůstat jako Norsko součástí jednotného evropského trhu. Pokud by Britové spoléhali jen na členství ve Světové obchodní organizaci nebo uzavřeli bilaterální smlouvy s ostatními zeměmi, dopad by byl ještě větší.
Hlavní analytik Conseq Investment Management Martin Lobotka dnes upozornil, že mnohem závažnější dopad tzv. brexitu může být politický. Pokud totiž Británie z EU odejde, prolomí podle Lobotky tabu stálosti evropského projektu a vzroste pravděpodobnost, že se k ní v budoucnu někdo přidá. „Tato pravděpodobnost bude o to větší, oč lépe se Británii mimo EU ve srovnání s očekáváním povede. Právě proto se domnívám, že Francie i Německo nebudou chtít s Británií po odchodu jednat v rukavičkách a ‚norský‘ model spolupráce nebude na stole,“ uvedl.
Konec EU
