Bude Rakousko znovu volit prezidenta? Výsledky mohou být opravdu zrušeny

Autor: bru/ČTK - 
16. 6. 2016
13:18

Rakousko se začíná připravovat na možnost, že by ústavní soud mohl zrušit výsledky druhého kola prezidentských voleb v některých okrscích. Podle rakouských médií už ministerstvo vnitra plánuje případné vypsání nových voleb letos na podzim. Protest k ústavnímu soudu podala Svobodná strana Rakouska (FPÖ), jejíž kandidát Norbert Hofer ve druhém kole prohrál s bývalým předsedou Zelených Alexandrem Van der Bellenem jen o 30 863 hlasů.

Ústavní soud začne stížnost projednávat v pondělí a veřejné líčení potrvá do středy. Rozhodnutí soudu by mělo padnout nejpozději 6. července, tedy ještě před nástupem Van der Bellena do funkce. Soudci podle deníku Krone už kvůli napadení výsledku voleb zrušili všechna ostatní veřejná líčení plánovaná na červen.

FPÖ podala stížnost kvůli nesrovnalostem při korespondenčním hlasování, jehož využilo zhruba 570 000 lidí. Podle deníku Die Presse se problémy objevily u asi 60 000 hlasů, které byly sečteny ještě před stanovenou hodinou pro otevření obálek, ty navíc zřejmě v některých případech otevírali lidé, kteří k tomu neměli oprávnění.

Přestože podle médií nic nenasvědčuje tomu, že se s výsledky voleb manipulovalo, nesprávné zacházení s lístky by mohlo stačit k prohlášení prezidentských voleb za neplatné přinejmenším v některých okrscích. Ministerstvo vnitra to považuje za realistické a je připraveno uspořádat nové hlasování. Ministr vnitra Wolfgang Sobotka ve středu večer v televizi ORF řekl, že v případě zrušení výsledku voleb by mohli Rakušané znovu hlasovat letos na podzim.

Pokud by soud skutečně prohlásil hlasování v některých okrscích za neplatné, nemohl by se Van der Bellen ujmout úřadu. Prezidentské pravomoci by až do zvolení nové hlavy státu přešly na předsednictvo rakouského parlamentu.

Doporučujeme
Nezadat ( 17. června 2016 15:07 )

No když v některých volebních okrscích byla 150% účast tak a úžasně rychle bylo zlikvidováno údajně několik desítek tisíc volebních lístků,tak není co řešit a tak to dopadne i ve velké Británii tak pěkně demokraticky.

asijo ( 16. června 2016 15:19 )

Ty to víš nejlépe soudruhu,bývalý předsedo KSČ.

balika ( 16. června 2016 14:29 )

Tohle do očí bijící zfalšování hlasovacíh lístků by mělo být nejen anulováno, ale i řádně potrestáno jako odstrašující precedent pro referendum ve VB o vystoupení z EU.

zdenek43 ( 16. června 2016 14:16 )

jojo,,, soudruzi na celem Svete jsou stejni ...... udelaji vse, aby zustali u moci ..... V prvním kole prezidentských voleb v Rakousku nečekaně zvítězil kandidát pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer..... V prvním kole prezidentských voleb v Rakousku s nečekaně velkým náskokem zvítězil pětačtyřicetiletý kandidát pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer, kterého podle předběžných výsledků podpořilo 36,4 % voličů. Těsný souboj o druhé místo, a tedy i o postup do rozhodujícího druhého kola vyhrál dvaasedmdesátiletý expředseda strany Zelených Alexander Van der Bellen, který získal 20,4 % hlasů. Reprezentanti vládních stran utrpěli debakl: kandidát sociálnědemokratické strany (SPÖ) kancléře Wernera Faymanna Rudolf Hundstorfer a uchazeč koaliční lidové strany (ÖVP) Andreas Khol získali shodně jen 11,2 % hlasů.

1pepan ( 16. června 2016 13:50 )

Takže si sluníčka přeci jen hráli s lístečkama, paci paci pacičky, urazíme pracičky. Wolfgang Sobotka, to je hříčka se jmény, nebo je to fakt?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa