Clinton naštval Poláky a Maďary: Chcete mít diktaturu jako u Putina

Autor: mb - 
18. 5. 2016
12:30

Bývalý americký prezident Bill Clinton (69) tvrdě zaútočil na současné demokraticky zvolené vlády Polska a Maďarska. Podle Clintona jsou obě země „svobodné díky USA“, ale přitom chtějí „diktaturu ve stylu Putina“. Americký exprezident též státům vytkl, že nechtějí přijímat uprchlíky.

„Polsko a Maďarsko jsou země, které by nebyly svobodné, kdyby USA nevyhrály dlouhou studenou válku. Tyto země se nyní rozhodly, že demokracie je pro ně příliš komplikovaná. Místo toho chtějí mít vládu ve stylu Putina, chtějí mít autoritářskou diktaturu a nechtějí přijímat cizince,“ zkritizoval Bill Clinton Varšavu a Budapešť při proslovu na podporu své manželky Hillary Clintonové (68), která kandiduje na post prezidenta USA.

Video Clinton naštval Poláky a Maďary: USA vás osvobodily a teď chcete mít diktaturu jako u Putina - Reuters

Z Polska i Maďarska přišla podrážděná reakce

Na ostrý výpad amerického exprezidenta už zareagovaly obě dotčené země. „Nikdo, ani Bill Clinton, si nemůže dovolit urážet maďarské občany tímto způsobem. Clintonovi se nemusí líbit rozhodnutí Maďarů, ale to mu nedává právo (nás) urážet,“ prohlásil maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto (37).

Ještě podrážděněji reagovali Poláci. „Pokud někdo říká, že v Polsku není demokracie, znamená to, že by se měl nechat zdravotně vyšetřit,“ nebral si servítky šéf vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski (66). Mluvčí polského ministra zahraničí Rafal Sobchak se vyjádřil poněkud diplomatičtěji, výroky Clintona označil za „neférové“ a dodal, že Varšava je „nevnímá jako oficiální pozici USA“.

V relativně krátké době je to již poněkolikáté, co západní politici kritizují Maďarsko či Polsko. Bývalý generální tajemník NATO Javier Solana (73) na začátku května prohlásil, že pokud by se Maďarsko ucházelo o členství v EU nyní, nebylo by přijato.

Varšava patří mezi nejvěrnější spojence Washingtonu v Evropě, ale jinak vztahy Polska se západními zeměmi EU nejsou dobré, polská média dokonce znázornila západní politiky jako nacisty. Ke střetu mezi převážně východoevropskými zeměmi EU a jejich západními protějšky dochází hlavně kvůli uprchlické krizi. Brusel plánoval rozdělovat nelegální imigranty po celé Evropě, to se zejména Polsku a Maďarsku nelíbí. Uprchlické kvóty však kritizuje i Česká republika.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Bystrozraky ( 4. června 2016 22:13 )

Je to starý havloid, bez normálního rozumu. Ten tak může jít pařit s Rolling Stones a nebo na Hrrrrádeček. Jeho názory mě nezajímají. Ať se stará o sociální rovnost a zákaz střelby na školách všeho druhu v USA! Bude mít hodně práce! Už jsme ho prokoukli, proutníka! Místo to, aby se styděl, tak káže morálku.

gabreta ( 19. května 2016 00:27 )

Je vidět že Monika Lewinská odvedla dobrou práci. Ta Chlimtónovi přes fujaru vycucla i mozek z hlavy!

honzazchaIoupky ( 18. května 2016 13:31 )

je to idiot jako každý americký potentát

1912 ( 18. května 2016 13:30 )

okupanti zalezte a mlčte diktatůra zavádíte kam vpadnete !!!a co nás ještě čeká pokud schváli ti eupos..ranci to TTIP to bude teprve diktatůra ono nestačí ta diktatůra z EU a již se poukouší ovládnout US ZLOČINCI !!!NEVMĚŠUJTE SE DO SUVERENÍCH STÁTU VY ZMETCI OPĚT VÁS LÁKA VENEZUELA A BRAZÍLIE VY JSTE TI CO CHCETE OVLÁDAT SVĚT A VÁLKU !!

Nezadat ( 18. května 2016 13:07 )

Doufám,že vyhraje Trump a ne ta pi--ča co si na něco hraje a je bl--bá jak pučtok.

Zobrazit celou diskusi
Další videa