Pondělí 2. října 2023
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Polojasno 24°C

„Viktor! Viktor!“ Rázný Orbán chce Maďarům pevně vládnout i po roce 2018

Maďarský premiér Viktor Orbán chce vládnout v zemi i po roce 2018
Maďarský premiér Viktor Orbán chce vládnout v zemi i po roce 2018  (Autor: EPA)
Autor: ČTK, kal - 
13. prosince 2015
18:50

Maďarský premiér Viktor Orbán se v nadcházejících parlamentních volbách v roce 2018 chce opět ucházet o křeslo ministerského předsedy. V případě vítězství tak může vést vládu po tři funkční období po sobě. Na nedělním kongresu své strany Fidesz Orbán prohlásil, že je připraven ji do voleb vést, uvedla agentura Reuters.

„Chci ujasnit, že za dva roky, pokud budu mít důvěru, jsem připraven vás vést do volebního boje. Když vyhrajeme, tak budu pokračovat v práci v čele vlády,“ řekl Orbán. Dav jeho projev završil hlasitým potleskem a skandováním jeho křestního jména: „Viktor! Viktor!“

Orbán byl maďarským premiérem poprvé v letech 1998 až 2002, zpět do křesla šéfa vlády se vrátil po osmi letech v opozici v roce 2010. Tehdy drtivě porazil vládnoucí socialisty a v parlamentu získal ústavní většinu; tu se mu těsně podařilo udržet i po volbách v roce 2014. Pokud by příští volby vyhrál, stal by se premiérem počtvrté.

Maďarský premiér znepokojil i Američany

Opozice Orbána kritizuje kvůli jeho autoritativnímu způsobu vlády. Do sporů se premiér často dostává i s Evropskou unií, které se v minulosti nelíbily například ústavní zákony týkající se nezávislosti úřadu na ochranu dat, nezávislosti maďarské centrální banky nebo kontroverzní justiční reforma. Znepokojení několikrát vyjádřily i Spojené státy.

Během nynější uprchlické krize prosazuje Orbán rázný postup a Maďarsko na hranicích s Chorvatskem a Srbskem vybudovalo plot, který v podstatě zastavil proud běženců procházejících přes zemi dále na západ.

vi3ol ( 14. prosince 2015 08:31 )

Diskuse není u mnoha článků, a nemusí to být jenom téma uprchlíků či vyhnanců, ať si je nazývá každý jak chce..už stačí i článek o hradním ožralovi či V.K.lausovi kolikrát.. by se mohlo napsat něco nevhodného..dojímá mě, že zdejší bolševici už podporují i pravičáka jako Orbán jenom kvůli migraci..proto si taky dalším rezidentem zvolí V.K.lause, ten současný už nebude schopen složit slib..

japos22 ( 14. prosince 2015 00:06 )

Tak u Orbána je ještě diskuse, u Merkelové už nikoli - je vidět, kde se nesmí diskutovat, protože to tam jde do kopru

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud