Kostel v „nejsvatější“ den zničil požár. Plameny ho sežehly do základů

Autor: zst - 
2. května 2016
20:32

Dvanáct zraněných, z toho čtyři hasiči, a zničený kostel. To je výsledek nebezpečného požáru, který pohltil srbský pravoslavný kostel v newyorském Bronxu. Podle svědků je malý zázrak, že se prohořelý chrám nezřítil. Stavba je v takovém stavu, že nebylo možné zatím zjistit, co požár způsobilo.

Bylo to centrum srbské komunity v New Yorku, teď z něj zbyly jen ohořelé zdi. Pravoslavný chrám sv. Sávy málem lehl popelem. Několik hodin před tím byly uvnitř přitom ještě desítky lidí. Ti se účasnili modlitby zahajující pravoslavné Velikonoce.

Požár vypukl v neděli večer, hasiči dostali hlášení kolem 19. hodiny. „Když začalo hořet, nebylo jasné, zda je někdo uvnitř,“ komentovali zásah úřady. „Je to velmi smutné. Velikonoce jsou nejsvatějším dnem křesťanského roku. Dnes jsou pravoslavné Velikonoce a lidé se tu ještě dopoledne modlili,“ prohlásil Daniel Nigro, komisař newyorských hasičů.

Když se hasiči k chrámu poprvé přiblížili, šlehaly už plameny i ze střechy. Důvodem bylo množství dřeva, ze kterého byl kostel postavený. ¨„Když dorazili, šlo už o pokročilý požár, který zasáhl celý interiér kostela. Dobrou zprávou je, že nikdo nebyl vážně zraněn a nikdo se nepohřešuje. Špatnou pak, že kostel byl zcela zničen," dodal Nigro.

Farář se snažil v počátcích požár uhasit a musel na ošetření kvůli tomu, že se nadýchal kouře. V nemocnici si ho ale nenechali. „Ucítili jsme kouř, a když jsme vyšli ven, kostel už byl v plamenech,“ popsal Alex Velic, farářův nevlastní syn. „Jakmile se oheň dostal na dřevo, začaly šlehat plameny skrze střechu. To je to, z čeho lidé šíleli. Jsem pořád v šoku, je to strašidelné... Nevím, co víc říct, je to smutné,“ dodal Velic.

Hasiči teď budou vyšetřovat, co požár způsobilo. Jejich mluvčí je ale skeptický. Kvůli rozsahu škod se to prý nemusí vůbec podařit.

„Je tu tolik škod, že se nám ohnisko nemusí povést nalézt. Celá střecha byla měla dřevěné trámy,“ řekl Frank Gribbon, mluvčí newyorských hasičů.

Hasiči s ohněm bojovali 3 hodiny, spáleniště pak hlídali až do dnešního rána. Požár zřejmě vypukl v prvním patře chrámu, který je znám filmovým fanouškům po celém světě. Nedaleko od něj se totiž natáčelo několik scén z Temného rytíře, v jeho interiéru se zase odehrávala část Lovců pokladů. Kostel pochází z padesátých let 19. století, srbská církev ho koupila v roce 1944.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud