Stav ukrajinské pilotky Savčenkové je vážný. Převoz by nemusela přežít

Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková u ruského soudu
Autor: bru/ČTK - 
16. 4. 2016
15:25

Zdravotní stav ukrajinské důstojnice Nadiji Savčenkové vězněné v Rusku je vážný, sdělil dnes ukrajinským novinářům advokát Nikolaj Polozov. Letkyně, odsouzená na 22 let za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů, drží už jedenáct dnů hladovku. Moskevský rozhlas s odvoláním na nejmenovaného lékaře, který Savčenkovou ošetřoval, označil její stav za kritický.

V Rostově na západě Ruska nyní Savčenková čeká na převoz do ruského vězení, kde si má trest odpykávat. Podle Polozova ale transportu není schopna a nemusela by ho přežít. Její osvobození podle agentury Unian v pátek požadoval americký ministr zahraničí John Kerry v telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo Moskvu, aby s ohledem na „krajně těžký“ zdravotní stav odsouzené povolili její ošetření ukrajinským lékařem. Ruské úřady prý na prosbu nereagovaly.

Ruská i ukrajinská média se shodují na tom, že Savčenková by měla být vyměněna za údajné důstojníky ruské vojenské rozvědky GRU Alexandra Alexandrova a Jevgenije Jerofejeva, kteří byli dopadeni na východě Ukrajiny a v Kyjevě stojí před soudem. Tamní prokurátor pro ně žádá 15 let, verdikt má padnout v pondělí.

Právě vynesení rozsudku nad oběma Rusy má být podle optimistických předpovědí ukrajinských médií signálem ke startu výměny, v jejímž důsledku by se Savčenková měla dostat na svobodu. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek v besedě s občany na dotaz ohledně možného osvobození Ukrajinky řekl, že „není radno předbíhat událostem“.

Doporučujeme
anno ( 16. dubna 2016 23:39 )

Tak at si zaspívá ukrajinskou hymnu jako u soudu a bude jí hned lépe!!!

oltec ( 16. dubna 2016 19:46 )

pozor na fb vás všechny co nafandíte savčenkové proklel naplava z polska pičínsky tomáš ale on ješte neví že se mu to vrátí stokrát bulíkovi

kramora ( 16. dubna 2016 18:59 )

Houno, zadnou hladovku nedrzi, keca baba jedna vych.cana. Mysli si, ze ji propusti, ale to se asi prepocitala. Uz jen jak se chovala u soudu, za to bych ji zavrel na dozivoti. Pi.ca jedna ukrajinska, co si vubec o sobe mysli? Nechat ji tam zcernat a chc.ipnout, zrudu.  

fotrpjotr ( 16. dubna 2016 18:15 )

Tak snad nebude zbabělá a vydrží to až do konce.

balika ( 16. dubna 2016 18:01 )

Podobná zpráva kolovala i o Tymošenkové, také byla "krátce před smrtí". A pak nastal lurdský zázrak Babochlap nebude vyměněn, půjde makat do dolů na Sibiři.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa