Slepota a potom bolestivá smrt: Islámský stát použil chemické zbraně

Autor: ČTK - 
5. 4. 2016
14:04

Bojovníci teroristické organizace Islámský stát (IS) údajně použili při útoku na vojáky syrské armády yperit. Stalo se tak v bitvě o armádní letiště ve východní provincii Dajr az-Zaur, informovala v pondělí večer syrská státní média. Zprávu nebylo možné nezávisle ověřit. Podle organizace syrských ochránců lidských práv SOHR islámští radikálové na severu Sýrie sestřelili vojenské letadlo, podle SOHR ale není jasné, zda bylo syrské, nebo ruské. Zdroje agentury AFP tvrdí, že letadlo patřilo syrské armádě.

"Teroristé použili granáty s hořčičným plynem, což způsobilo, že oběti se udusily," oznámila státní televize k údajnému chemickému útoku. Syrská média neupřesnila, kolik mrtvých si útok bojovníků IS na přísně střežené letiště jižně od města Dajr az-Zaur vyžádal.

Yperit, známý rovněž jako hořčičný plyn, leptá oči, pokožku a plíce. Podle mezinárodního práva je jeho používání zakázané. Pozorovatelé již několikrát IS obvinili, že v bojích v Iráku a Sýrii použil chemické zbraně včetně yperitu. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) stejné obvinění vznesla i vůči syrské armádě.

Provincie Dajr az-Zaur má strategickou polohu; pro organizaci Islámský stát je spojnicí mezi jeho ústřední baštou, syrskou Rakkou a jeho bojovníky v Iráku.

Sestřelené letadlo, pilot v úzkých 

SOHR monitoruje situaci v Sýrii z Británie a tvrdí, že k tomu používá síť informátorů. Organizace uvádí, že v bojích poblíž Halabu bylo sestřeleno vojenské letadlo. Hořet začalo ještě ve vzduchu a bylo vidět, jak padá v oblasti Talát al-Ís, kde bojuje fronta An-Nusra, hlásící se k teroristické organizaci Al-Káida. Její bojovníci tento týden sice lokalitu dobyli, ale nyní čelí podle Reuters prudkým náletům ruského a syrského letectva. Na internetu se už objevily snímky dopadajícího stroje i jeho trosek ležících na zemi a obklopených povstalci.

Agentura AFP čerpala z informací, které jí poskytli zástupci oponentů Damašku. Podle nich patřil sestřelený stroj syrské armádě, pilot přežil a byl zajat. "Jsou to určitě bojovníci fronty An-Nusra," sdělil zdroj k incidentu. Mluvčí ruského ministerstva obrany řekl, že ruské letectvo v době, kdy se incident stal, v Halabu ani jeho blízkosti neplnilo žádné bojové úkoly.

Syrská opozice neúspěšně žádala své spojence o dodávky protiletadlové techniky, ale od roku 2011, kdy konflikt začal, se jí přesto podařilo sestřelit několik syrských letadel.

Příměří jen pro někoho

V Sýrii platí od konce února příměří, které se však nevztahuje na islámské radikály, boje proti nim tedy pokračují. Rusko poslalo své letectvo do Sýrie loni v září a v polovině března jeho část stáhlo s tím, že hlavní úkoly byly splněny. V Ženevě mají být za necelý týden obnoveny mírové rozhovory o Sýrii.

Boje jsou hlášeny také z východní Sýrie. Agentura Amak, která je blízká islamistům, oznámila, že bojovníci IS podnikli útok na vesnici vedle letiště u Dajr az-Zauru. Dva sebevražední atentátníci prý se svými vozidly vjeli do vojáků a "desítky jich usmrtili".

Asi 60 procent města Dajr az-Zaur, kde žije více než 200 000 lidí, je pod kontrolou IS. Pozice islamistů tam pravidelně bombardují ruská letadla. Při leteckých útocích proti IS podle agentury AFP zahynulo v pondělí v Dajr az-Zauru sedm civilistů.

Doporučujeme
flesch2z ( 5. dubna 2016 18:36 )

Alespoň z něčeho nemůžou podezírat rusa.

jabuIim ( 5. dubna 2016 16:48 )

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Obcane-zjednejte-poradek-Michaelu-Kocabovi-bouchly-saze- 429352

jabuIim ( 5. dubna 2016 15:24 )

Zbrojní dotace z Kremlu

co-teda ( 5. dubna 2016 15:24 )

Chemičky i zbrojovky v Iránu, Iráku a Syrii stavěli v minulosti Československé firmy. Proto i ve válce v Perském zálivu byly naše chemické jednotky povolány a byly úspěšné.

1912 ( 5. dubna 2016 14:45 )

dodávané zbraně i ty chemické zbraně zločineckou US

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa