Stovky Američanů i s mazlíčky evakuují z Turecka. Pentagon: Kvůli terorismu
Pentagon nařídil evakuaci stovek Američanů z Turecka, většinou jde o rodiny amerických vojáků a dalších civilistů. Důvodem náhlé evakuace je obava z dalších teroristických útoků. Oznámení přišlo zrovna v době, kdy se turecký prezident Recep Erdogan (62) účastní v USA summitu o jaderné bezpečnosti.
„Nařízení evakuovat rodiny a civilisty bylo učiněno po konzultaci s tureckou vládou, naším ministerstvem zahraničí a ministrem obrany,“ cituje prohlášení EUCOMU (Evropské vedení americké armády) svého šéfa generála Breedlovea (60). Opatření se dotkne 770 lidí, Američané ale evakuují i skoro tři stovky domácích mazlíčků. Pentagon stáhne své lidi prakticky ze všech koutů Turecka, zůstat má zhruba 100 vojáků, jejichž přítomnost na místě je nezbytná.
#SECDEF Carter ordered all military dependents to leave #Turkey. State Dept map shows ally assets. #NavyReading pic.twitter.com/iWuPHaf2Bs
— Navy Reading (@NavyReading) 29. března 2016
Důvodem náhlé evakuace je obava z teroristických útoků. „Chápeme, že to způsobí nepříjemnosti rodinám našich vojáků, ale musíme je ochránit a zajistit efektivní bojeschopnost jednotek v podpoře našeho silného tureckého spojence v boji proti terorismu,“ píše se dále v oznámení EUCOMU.
Spojené státy nejsou jediné, kdo má strach o své občany. V pondělí Izrael vyzval všechny své občany, kteří jsou právě v Turecku, aby ze země co nejrychleji odjeli. Důvodem je konkrétní hrozba útoku. Jde o druhý nejvyšší stupeň varování, jaký může k cestám do zahraničí Izrael vyhlásit.
Izraelská národní bezpečnostní rada ve středu oznámila, že „roste riziko dalších útoků teroristických organizací, především Islámského státu, na turistické destinace a obecně na izraelské turisty.“
Turecko postihlo v posledních měsících hned několik teroristických útoků. Například 12. ledna si výbuch v historickém centru evropské části Istanbulu vyžádal 13 mrtvých, většinou německých turistů. Za útokem stál podle tureckých úřadů Islámský stát.
19. března pak při sebevražedném útoku v Istanbulu zemřeli čtyři lidé a pachatel, příslušník Islámského státu.
Kromě Islámského státu Ankaře hrozily atentátem i kurdské organizace. Na východě země vedou Turci s Kurdy již od 80. let krvavý konflikt, který se ale v posledních měsících vystupňoval. Německo-turecká poslankyně před časem dokonce tvrdila, že turecké jednotky zaživa upálily stovky Kurdů.