Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Tajné francouzské archivy o Coco Chanel: Byla milenkou nacistů

Autor: mb - 
19. března 2016
19:37

O možné spolupráci francouzské módní návrhářky Coco Chanel (†87) s nacisty se ví již delší dobu. Nyní ale historici zveřejnili doposud tajné dokumenty francouzské rozvědky, které módní ikonu nevykreslují zrovna v lichotivých barvách.

„Zdroj v Madridu nás informoval, že madam Chanel byla v letech 1942–1943 milenkou barona Günthera von Dincklage. Ten v roce 1935 pracoval jako atašé na německé ambasádě. Měl na starosti propagandu a my ho podezíráme, že se jedná o německého agenta,“ píše se v dokumentech, které jsou nyní přístupné veřejnosti.

Coco Chanel žila poměrně promiskuitním způsobem života, její náručí prošlo mnoho milenců. V roce 1908 se o ni ucházel britský sportovec Arthur Capel v době, kdy udržovala poměr s francouzským boháčem Etiennem Balsanem. „O mé malé krásné tělo v té době soupeřili dva gentlemani,“ zavzpomínala později Chanel.

V září 1944 byla vyslýchána Francouzy kvůli svým těsným vztahům s nacisty, ale před vězením ji tehdy zachránil britský premiér. „Zachránil mě Churchill,“ svěřila se pak módní návrhářka.

Coco Chanel se narodila jako Gabrielle Bonheur Chanel a pocházela z nuzných poměrů. Začínala jako zpěvačka v barech, kde se scházeli především vojáci. Do světa luxusu jí pomohl se dostat jeden z jejích prvních milenců, výše zmíněný Etienne Balsan. Po úspěšné kariéře ve světě módního návrhářství zemřela v roce 1971 v luxusním hotelu Ritz, kde trvale žila 30 let. V posledních letech ji trápila samota a dle lidí z jejího okolí byla „tyranická“.

pekaaaros ( 20. března 2016 07:36 )

A co? Byla taková doba. Už mě štve ta tendence všechny trestat za to, že uvěřili dobové ideologii! To bylo za dementních nácků, za vypatlaných a zlých komoušů i za kretenské EU. Akorát v tý době bylo ještě lehčí získat ovečky, protože bylo maximálně tak noviny, rádio a později ještě televize. Takže se nedivme, že tolik lidí si myslelo, že nendělají nic špatnýho. Nedávno jsem viděl filmovej týdeník z roku 1939. Pohádka, jak nás sem přijeli Němci chránit, byla tak krásně nastylizována, že být obyčejnej kluk z vesnice a nemít o tom nadhled člověka žijícího v roce 2016, tak fakt věřím tomu. že ti Němci jsou vlastně hodní. Takže dělat tady tedka rozsudky, kdo jakej byl v minulých režimech, to je vymletost a generalita po bitvě. Nikoho neobhajuju, nemám v rodině žádný bývalý nácky ani komouše, jen se vcítím do těch lidí a štve mě, jak ted každej nesnáší toho a toho, že v něco uvěřil! A nejvíc takhle ukazujou na ty "zlouny", co v něco uvěřili, právě ti "zlouni", co v něco uvěřili dneska! čus!

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud