Uprchlice dotáhla loď plnou migrantů k břehu, teď míří jako plavkyně na olympiádu

Autor: shp - 
18. března 2016
21:07

Bylo jí teprve 17 let, ale věděla, že v domovské Sýrii zmítané boji dlouho nepřežije. Uprchlice Yusra Mardini (dnes 18) proto loni sebrala sestru a společně pláchly do Turecka, kde nasedly do lodě, která s nimi měla odplout za svobodou – do Řecka. Jenže lodi se rozbil motor. Yusra neváhala ani chvilku, skočila do vody a loď s pomocí sestry překvapivě dotáhla na břeh. Teď míří jako plavkyně na olympiádu.

Když se lodi s uprchlíky porouchal motor, mysleli si všichni, že je s nimi amen. Jenže Yusra, zkušená plavkyně, neváhala ani vteřinu, skočila do vody a začala kopat vší silou nohama a tlačit do člunu, aby ho odtáhla do bezpečí na břeh. Jakmile jí viděla sestra Sarah, skočila do vody za ní a začala jí pomáhat. Později se k nim přidali další dva uprchlíci, kteří kopírovali jejich pohyby.

Bylo by zavrženíhodné, kdyby se lidé na lodi utopili. Někteří z nich neuměli plavat. Nemohla jsem tam jenom sedět a stěžovat si, že se utopím. Jestli jsem se měla utopit, tak alespoň hrdá na sebe a sestru,“ popsala Yusra dramatickou situaci Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Dívky byly vyčerpané a promrzlé, ale nevzdaly se a loď dovlekly po třech a půl hodinách až k řeckým břehům.

Obě našly nový domov v německém hlavním městě. Necelých devět měsíců poté začaly chodit plavat do berlínského Olympijského stadionu. Tam se seznámily s trenérem Svenem Spannekrebsem. Ten je vzal do svého klubu Wasserfreunde Spandau 04 a začal je trénovat. Yusra měla neskutečné výsledky a Sven si začal moc dobře uvědomovat, že by to ve sportovním světě mohla dotáhnout daleko.

S dívkou si navíc začal být velmi blízký. „Je to víc, než vztah trenér a atlet. Je to přátelství, dobré přátelství. Věříme si navzájem. Při trénování však nedělám rozdíly mezi Yusrou a ostatními,“ prohlásil Sven. Jeho cílem bylo Yusru dostat na Olympijské hry v Tokiu, které se budou konat v roce 2020. Mladá syrská dívka však nakonec překvapila i svého plaveckého mentora.

Dostala se do úzkého výběru, z něhož měli být vybráni ti nejlepší, aby na letošní olympiádě v Riu de Janeiru reprezentovali tým složený z uprchlíků, kteří nemohou hájit barvy své rodné země. Yusra uspěla na celé čáře a stala se nakonec jeho první členkou. „Cítím se skvěle, protože můžu inspirovat hodně lidí a jít konečně za svým snem, který mám již od dětství,“ prohlásila Yusra po zvolení.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

naidka ( 19. března 2016 08:22 )

A k tomu budou uprchlíky propagovat i na olympiádě!

naidka ( 19. března 2016 08:19 )

Pomohla migrantům se dostat na břeh cizí země? Neříká se tomu pašeračka? Nechutná, zavrženíhodná propaganda Blesku.

asijo ( 19. března 2016 07:35 )

Za odměnu bych ji na půl roku zavřel s nadrženýma migrantama,ať si užijí.

paralenka ( 19. března 2016 06:34 )

Ano, dotáhla loď s dalšími hladovými krky a nataženými prackami, ona sama se přisála na struky evropských hlupáků a bere a bere! Místo boje o vlastní zemi a možnosti své aktivity rozvíjet tam přišla k hotovému a ještě se tím chlubí! Loď plná nelegálů a nikoho to nebere?! Sorry, že nejásám a netleskám!

tomik007 ( 18. března 2016 23:35 )

 YUSRA proti vode utahne dve lode

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud