Slováci si rozdělují ministerská křesla, většinu zasednou Ficovi lidé

Vítěze slovenských voleb Roberta Fica pověřil prezident Andrej Kiska sestavením vlády (archivní foto).  (Autor: ČTK)
Autor: bru/ČTK - 
16. března 2016
17:40

Čtyři strany vznikající vládní koalice na Slovensku se dohodly na rozdělení postů v nové vládě a ve vedení parlamentu. Většinu křesel v kabinetu obsadí sociální demokraté premiéra Roberta Fica, kteří v uplynulých čtyřech letech vládli bez koaličního partnera. Vyplývá to z informací, které dnes novinářům řekl Fico.

Dosáhli jsme dohody o vůli vytvořit vládní koalici a o úpravě vnitřních poměrů v Národní radě a ve vládě,“ řekl Fico po jednání zástupců Směru-SD, nacionalistické Slovenské národní strany (SNS) a stran Most-Híd a Síť.

Směr-SD, který 5. března parlamentní volby vyhrál s výrazným náskokem před svými budoucími koaličními partnery, obsadí ve vládě z celkového počtu 15 křesel devět míst včetně postu premiéra, dále ministrů zahraničí, financí, vnitra či hospodářství.

Bude mít i funkci místopředsedy vlády pro investice, který získá silnější pravomoci v oblasti evropských fondů.

Fico řekl, že o dohodě hodlá informovat hlavu státu, která podle ústavy po volbách svolává ustanovující schůzi parlamentu. Po prvním zasedání sněmovny kabinet musí podat demisi, hlava státu pak jmenuje premiéra a na jeho návrh další členy nového kabinetu.


Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud