Safía (15) bodla policistu nožem do krku. Sekta manipuluje už děti ve školce

Autor: sou - 
8. března 2016
15:35

Teprve patnáctiletá dívka Safía pobodala policistu na hlavním nádraží v Hannoveru. Tamní kazatel ji už od sedmi let měl vést k salafismu. Podle informací deníku Bild měla dokonce vystupovat na několika videích, kde ji duchovní nikdy nezapomněl pochválit za to, že se každý den před školou poctivě halí v hidžábu.

O mešitu, kterou od sedmi let navštěvovala, se dlouhodobě zajímají tajné služby. Podle Rakušanů se ideologie džihádu šíří už i v mateřských školách.

„Máme tu novou muslimskou generaci, jsem na tebe pyšný. Nauč se Korán nazpaměť, protože v soudný den postoupíš za každý verš o stupínek vzhůru,“ chválí podle Bildu někdejší německý boxer Pierre Vogel na starém videu devítiletou dívku jménem Safía. Tajné služby se na ni kvůli podezření, že chystá útok, zaměřily už před dvěma lety. Zabíjela nakonec ale až nyní.

Patnáctiletá dívka zabodla policistovi kuchyňský nůž na hlavním nádraží v Hannoveru až pět centimetrů do krku. Útok přežil. Safía skončila ve vazbě za pokus o vraždu.

Tamní civilní rozvědka BfV začíná mluvit o zcela novém typu extremismu. Zatímco dřív se myšlenky islámských radikálu šířily jen v mešitách, nyní jim významně pomáhají sociální sítě. Agitace salafistického kazatele v Hannoveru v posledních letech navíc doplnila i kampaň zaměřená na šíření Koránu, propagandistická videa na YouTube a několik facebookových skupin.

Redaktoři Die Welt navíc v souvislosti s tímto útokem připomněli i loňskou výzvu džihádisty z Islámského státu na Twitteru. „Nůž snad máš, nebo ne?“ stálo v ní se značkou Deutchland.

Kontrarozvědka má mít informace o 8300 salafistech žijících v Německu. Není jasné, kolik z nich je nezletilých. Ze zhruba 800 islamistů, kteří v posledních letech odjeli do Sýrie nebo Iráku, to byl každý dvacátý.

V Rakousku se džihád prý šíří už ve školkách

Nejen z Německa ale utíkají mladí muslimové. Například rakouská policie minulý rok vyhlásila mezinárodní pátrání po dvou školačkách ve věku 15 a 17 let, které nechaly rodičům dopis se vzkazem, že odjíždí do Sýrie a už se nikdy nevrátí. Loni v listopadu pak rakouská média napsala, že jsou obě nejspíš mrtvé.

Podle podrobné studie Vídeňské univerzity z konce února o 150 mateřských školkách a dětských skupinách pro muslimy, dominuje právě výchova k salafismu, vyzdvihování práva šaria a mnohoženství.

Podle profesora religionistiky Ednana Aslana školku provozuje i významný představitel Muslimského bratrstva, který chválí válku v Sýrii a prohlašuje, že chce islamizovat Evropu.

„Takový člověk nemůže ve školce pracovat neutrálně. To je naivní představa,“ řekl reportérce rakouského deníku Der Standard profesor Aslan, který je sám muslim tureckého původu. Podle něj jsou zapotřebí určitá opatření, aby ve školkách nemohl pracovat kdokoliv. Některé učitelky prý ani pořádně mluví německy.

Vídeňská radnice ale v souvislosti s touto zprávou zdůraznila, že na radikalizaci ve školkách není místo. Podle ní už podnikly celou řadu ochranných opatření a v důkladném vyšetřování budou i nadále pokračovat.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud