„Stop fašismu.“ Tisíce Slováků demonstrovaly proti úspěchu Kotlebovy pravice

Autor: ČTK, mts - 
7. 3. 2016
20:10

Tisícovka lidí se v pondělí shromáždila v centru Bratislavy. Demonstranti se pak vydali na pochod ulicemi metropole na protest proti krajně pravicové straně Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), která uspěla ve víkendových parlamentních volbách. K pochodu se postupně přidali další lidé, v jeho závěru organizátoři odhadli počet účastníků na dva až tři tisíce osob. Na podobnou akci v Banské Bystrici přišlo podle médií asi 150 lidí.

„Je to protest proti tomu, že se klerofašistická strana dostala do parlamentu. Jednou jsme to již zažili, nechceme, aby se historie opakovala. Kromě toho, že se LSNS otevřeně hlásí ke klerofašistickému odkazu slovenského státu a válečného zločince Jozefa Tisa, tak propaguje nenávist vůči jakýmkoli menšinám, včetně názorových,“ řekla spoluorganizátorka bratislavského pochodu Eva Riečanská.

Som rád, že u nás v rodine máme jasno... Naprieč generáciami... A náš dedo by sa za nás nehanbil. Sereme fašounom na hlavy..

Zveřejnil(a) Viktor Cicko dne 7. březen 2016

 

Dav nesl transparent „Stop fašismu“ a plakáty s přeškrtnutým hákovým křížem, organizátoři také rozdávali odznaky s přeškrtnutou fotografií lídra LSNS Mariana Kotleby. Zhruba hodinu trvající pochod ulicemi slovenské metropole odpůrci krajní pravice zakončili spontánním potleskem. „Máme naději, že boj proti fašismu bude pokračovat,“ uvedl jeden z řečníků.

Úspěch LSNS, která dostala osm procent hlasů a obsadí 14 křesel ve 150členné sněmovně, je největším překvapením sobotních voleb. Uskupení pravicového radikála Kotleby, který byl v roce 2013 zvolen v přímých volbách předsedou (hejtmanem) Banskobystrického kraje, získalo hlasy po celé zemi. Strana zabodovala v regionech s vysokou nezaměstnaností a podle volebního odhadu nejvíce mladých lidí ve věku 18 až 21 let volilo právě LSNS.

Strana ve svém programu kromě jiného slíbila nastolení „pořádku s parazity v osadách“ a ochranu lidí před „cikánským terorem“, odmítla imigranty, chce prosadit vystoupení Slovenska „ze zločineckého paktu NATO“ a vypsat referendum o vystoupení země z EU.

Prezident Kiska Kotlebu nepozval

Vládní Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica i strany pravého středu spolupráci s LSNS odmítají a prezident Andrej Kiska zástupce Kotlebova uskupení nepozval na své schůzky s lídry stran, jež se dostaly do sněmovny.

Zveřejnil(a) Miro Stanik dne 7. březen 2016


LSNS nesouhlasí s tím, že je řazena k neonacistickým stranám. Její představitel Milan Uhrík v povolební televizní debatě řekl, že někomu může LSNS připadat poněkud extrémní ve srovnání s vlažným přístupem takzvaných standardních politických stran, které za 26 let od pádu komunismu na Slovensku prý nic reálně nezměnily.

Doporučujeme
tgbg ( 8. března 2016 10:33 )

STOP FAŠIZMU A STOP KOMUNIZMU.

starypes ( 8. března 2016 05:17 )

Tisícovka nejsou tisíce, vy tupci! Daleko více Slováků tomu fašistovi fandí. Brzo se bude na Slovensku zdravit : Heil Kotleba !

rumungro ( 8. března 2016 00:07 )

Kdyby to ta kráva nezačala, tak by byl v Evropě klid a nikdo by Kotlebu neznal. Přeju mu to, obrana proti blbosti být musí.

prycsnima ( 7. března 2016 23:55 )

A za vsechno muzou ty zas rana celoevropska slunicka(ksindl dementni zradcovskej)! To bude jeste legrace az ty slovenske indianske vesnice odtahnou do ceska.To budou pristi volby v CZ jeste neprijemnejsi.

fistron ( 7. března 2016 22:07 )

Myslím,že Fico a jeho Směr si nevzal ponaučení z come outu velkého Vlada M. Stal se v podstatě populistou,v době když v předchozích volbách bezproblémově získal parlamentní většinu,tak obyvatelé viděli,že od akcí typu gorila se nic nezměnilo

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud