Muž nakazil ženu virem zika během sexu. Jde o první případ v Evropě

Autor: ČTK, mts - 
27. února 2016
16:21

Ve Francii se objevil první případ, kdy se virus zika přenesl během pohlavního styku. Potvrdila to tamní ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová. V oblasti Paříže se virem nakazila žena, jejíž partner se vrátil z Brazílie.

Podle ministryně se nemocné ženě daří dobře, a jelikož není těhotná, neexistuje nebezpečí, že by virus ohrozil její plod.

Virus zika primárně přenáší komár druhu Aedes aegypti. Mezi lidmi se šíří transfúzí krve, z matky na plod a ojediněle i pohlavním stykem. Americké úřady začátkem února informovaly, že v zemi se takto zikou nakazila žena, jejíž partner pobýval ve Venezuele.

Podle agentury AFP k nákaze skrze pohlavní styk přispívá fakt, že virus v mužských reprodukčních orgánech přežívá ještě dlouho po vymizení symptomů. Je znám případ, kdy sperma obsahovalo virus ještě 62 dní po vyléčení pacienta.

Virus se šíří z Ameriky

Nákaza virem zika se objevila v Brazílii loni na podzim a postupně se rozšířila do více než dvacítky zemí amerického kontinentu, jednotlivé případy už zaznamenaly i evropské státy včetně Česka.

Příznaky nemoci jsou obvykle spíše mírné (vyšší teploty, vyrážka, bolesti hlavy a kloubů). Nebezpečí ale hrozí těhotným ženám, neboť infekce podle podezření možná způsobuje u dětí mikrocefalii (nedostatečný vývoj mozku).

Od začátku února platí kvůli viru celosvětový stav nouze, který WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli ebole. Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék ani vakcína.

Podívejte se, co virus zika způsobuje dětem a jak proti němu v Brazílii armáda bojuje:

Ruudazvostravy ( 27. února 2016 19:49 )

Á,uš je to tady.Stačí kapka zdrclí mr*tki a s pr*dcáním je rázem ámen.

asijo ( 27. února 2016 18:55 )

Za ziku se alimenty neplatí,tak o nic nejde.

honzazchaloupky. ( 27. února 2016 18:51 )

já mám v počítači antivir, tak se toho nebojím

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud