Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Geneticky modifikovaní komáři jako obrana před virem zika. Hrozí zmutování

Autor: ČTK, tmp - 
16. února 2016
22:15

Jako způsob boje s virem zika, který se v posledních měsících šíří zejména v Latinské Americe, podpořila Světová zdravotnická organizace (WHO) i sterilizaci a genetickou modifikaci komárů druhu Aedes aegypti. Právě ti jsou přenašečem tohoto viru, který asi zabraňuje vývinu mozku nenarozených dětí. Ekologové nicméně varují před případným vyhubením celého druhu či před neúmyslným vytvořením nekontrolovatelně zmutovaného komára. Informoval o tom server BBC.

WHO v prohlášení podpořila postižené země, aby využily „staré i nové postupy“ v boji proti komárům přenášejícím virus zika. Pokusy s jejich genetickou modifikací například provádí v Brazílii a na Kajmanských ostrovech britská firma Oxitec.

Komárům druhu Aedes aegypti, kteří přenáší i horečku dengue, je při pokusech genetická informace změněna tak, že jejich potomci zemřou dříve, než dosáhnou reprodukční schopnosti. Další možnou technikou je sterilizace samečků ozařováním. Tento způsob je již používán při snižování populace hmyzu, který ničí úrodu. Třetí možností je užití parazitické bakterie Wolbachia, která neublíží člověku, ale u samiček komára zamezí vylíhnutí vajíček.

Pokusy s genetickou modifikací komárů jiného druhu, kteří přenášejí malárii, se objevily již v minulosti. Při jedné z variant pokusů modifikovaný komár sice nepřenášel malárii, ale z dlouhodobého hlediska byl odolnější, žil déle a kladl více vajíček. Při jiných laboratorních pokusech zase modifikovaný komár natolik zeslábl, že by ve volné přírodě nepřežil, čímž by se narušil ekosystém. Komáři, ať už je můžeme sebevíc nenávidět, jsou potravou pro ptáky, netopýry či některé ryby.

Video Vše o viru ZIKA: Horečka, vyrážka a deformace mozku dětí - Tomáš Polák, Matěj Šrám
Video se připravuje ...

Onemocnění způsobené virem zika má obvykle mírný průběh, velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidský plod. Lékaři se domnívají, že může zapříčinit nedostatečný vývin mozku, takzvanou mikrocefalii. Brazílie prošetřuje už skoro 5000 případů novorozenců, u nichž je podezření, že trpí mikrocefalií kvůli viru zika. Několik jich už zemřelo.

Virus zika, který je spojován i se vzácným Guillain-Barrého syndromem projevujícím se obrnou svalstva, nejvíce zasáhl právě Brazílii, kam se příští týden chystá generální ředitelka WHO Margaret Chanová. WHO již na začátku února kvůli viru zika vyhlásila celosvětový stav nouze.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi