Rusové chtějí pomoct uprchlíkům. Ukrajince pošlou na Sibiř

Autor: mb - 
16. 2. 2016
19:48

Komunisté chtějí pomoct ukrajinským uprchlíkům, kteří utekli před kyjevským režimem a krvavou občanskou válkou do Ruska. Běžence navrhují poslat na Sibiř a Dálný východ. Vyřeší se tím prý hned dva problémy – složitá osobní situace utečenců i klesající počet obyvatel v odlehlých částech Ruské federace.

V Rusku je dle údajů Federální migrační služby 2,6 milionu ukrajinských občanů, uprchlíků z jihovýchodu Ukrajiny je zhruba jeden milion. Jejich situaci se proto rozhodl „vyřešit“ komunistický poslanec Sergej Obruchov, který ještě koncem minulého roku vypracoval návrh o „dobrovolném přesídlení občanů (ukrajinských) na území Sibiře a Dálného východu.“Ministerstvo rozvoje pro Dálný východ se nyní rozhodlo podpořit návrh Obruchova. Úřad totiž počítá s tím, že do čtyř let vznikne na Dálném východě 50 tisíc pracovních míst. Ruský region však trápí odliv obyvatelstva. Podle údajů ruského statistického úřadu na Dálném východě žilo v roce 2011 6 284 900 lidí, loni už to ale bylo jen 6 211 02. Úbytek zhruba 70 tisíc na první pohled nevypadá tak hrozivě, ale kritici upozorňují na to, že by byl daleko větší nebýt imigrantů z dalších postsovětských republik, a dokonce i Číny.Plán rozvoje Dálného východu zároveň počítá s nárůstem obyvatelstva z nynějších 6 milionů na 11 milionů, tedy skoro dvojnásobek. Úřad sebekriticky poznamenává, že „tento úkol bude těžké splnit při zachování současných tendencí.“

Všichni na Sibiř

Zda bude plán úspěšný, ukáže čas. Podobný projekt již ale funguje několik let bez většího úspěchu. Stát nabízí ruským krajanům ze zahraničí přesídlení na Sibiř a Dálný východ, pokud se vrátí do Ruska. Naděje však zatím předčily očekávání. V minulém roce se do odlehlých regionů dobrovolně přesídlilo zhruba 70 tisíc lidí, z toho Ukrajinců bylo zhruba 30 tisíc.

Liberální kritici navíc upozorňují na historickou paralelu s nuceným přesídlováním nepohodlných osob právě na Sibiř.O úspěchu či neúspěchu programu budou ale nejspíše rozhodovat peníze. Stát nabízí přesídlencům na Sibiř zhruba 240 tisíc rublů (75 tisíc Kč). Jenže s nedostatkem lidí a specialistů v určitých odvětvích se potýkají i jiné regiony. Např. na Kubáni v jižním Rusku nabízejí učitelům, kteří se rozhodnou přestěhovat do oblasti, rovný milion rublů (310 tisíc Kč).

Doporučujeme
marais ( 17. února 2016 11:26 )

 A proč ne...do Ruska se přihrnul milion Ukrajinců a co s nimi... taková Kanada či Aljaška leží ve stejném pásmu...tak co jako?

ninga ( 17. února 2016 08:56 )

 Rus to jinak neumí

kiwi65 ( 16. února 2016 23:38 )

 Nejde už dávno o gulagy.Možná lepší jít tam než se nechat okrádat tady.Tak už už uvažuje dost Úkáček co jsou tady.Nemluvím o šedý eminenci,ale o lidech co tady makají.A jak to tady vypadá,tak bych asi jel s nima...

tomik007 ( 16. února 2016 22:47 )

Na sibiri jsem byl - zima je tam ten nejmensi problem.

ornellatlustoprdka ( 16. února 2016 22:12 )

Takhle ale migrační politika nikde nefunguje. Nebo myslíte, že si iráčtí uprchlíci u nás můžou vybrat, kde chtějí pracovat a kde chtějí bydlet? To samé v Německu a dalších státech. Každý stát prostě nabízí co má a Vy jako uprchlík berte (budete se mít lépe) nebo nechte být (budete jen na dávkách v uprchlickém táboře).

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa