Vánoční pomsta přírody? Záplavy, tornáda a bouře zabily už nejméně 43 lidí

Tornáda a bouře pustoší jihovýchod Spojených států. Zemřely už desítky lidí.
Autor: bru/ČTK - 
28. prosince 2015
07:32

Nejméně 43 obětí si vyžádaly bouře, které během vánočního víkendu zasáhly jih, jihozápad a středozápad Spojených států, kam přinesly záplavy a tornáda. Živly ničily domy, strhávaly automobily ze silnic a zmařily cestovní plány milionů lidí během rušného cestovního období. Informovala o tom agentura Reuters.

Špatné počasí nebo jeho hrozba přimělo vedení Missouri a Nového Mexika vyhlásit ve svých státech stav nouze. V Missouri a Illinois zahynulo při záplavách nejméně 13 lidí. Jedenáct mrtvých a desítky zraněných si vyžádala silná tornáda, která se přehnala oblastí Dallasu a způsobila značné škody. Další lidé se stali obětí počasí na jihozápadě státu.

Tornáda byla dalším z řady nebezpečných extrémů počasí, které v posledních dnech sužovaly Spojené státy – od silného sněžení v Novém Mexiku, západním Texasu a Oklahomě, až po po prudké záplavy v oblasti amerických Velkých planin a středozápadu.

„Takto silné tornádo v městské oblasti je velmi vzácné,“ řekl agentuře Reuters meteorolog Matt Bishop. Je to naprostá zkáza,“ komentoval situaci policejní mluvčí Pedro Barineau. „Být zasaženi takhle děsivou bouří na druhý svátek vánoční, je velmi těžké.“

V Texasu vyhlásil guvernér Greg Abbott Dallas a tři okolní okrsky za oblast katastrofy. Zároveň varoval obyvatele, aby si dávali pozor na sníh v západních částech státu a na řeky, které se v dalších oblastech vylévají z břehů. „Pokud nemusíte nikam jezdit, pak to prosím nedělejte,“ řekl na tiskové konferenci.

Meteorologická služba vydala varování pro rozsáhlé střední části Spojených států včetně varování před sněhovými bouřemi v částech Nového Mexika, Texasu, Oklahomy a Kansasu.

Špatné počasí si v neděli vynutilo zrušení téměř 1300 leteckých spojů. Zhruba polovina z nich se týkala Dallasu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud