Nucení k masturbaci a napodobování felace: Psycholog popsal nezveřejněné fotky mučení vězňů Američany v Iráku
Jeden z předních amerických psychologů Philip Zimbardo, známý především svým vězeňským experimentem z roku 1971, promluvil o fotkách mučení vězňů v Abú Ghraib. Je jedním z mála lidí, kteří viděli všech tisíc fotek, jež američtí vojáci vytvořili. A přesto si stojí za svým – zveřejnit je není správné.
Philip Zimbardo se v sobotu večer objevil v pořadu Hyde Park na České televizi a odpovídal na otázky diváků. Kromě podrobného rozebírání Zimbardova vězeňského experimentu došlo i na debatu ohledně Abú Graib, vězení v Iráku, kde američtí vojáci brutálně mučili a ponižovali své vězně a fotili se u toho.
Tento skandál měl neuvěřitelný dopad na smýšlení světa o amerických vojácích. Celá věc byla odhalena v roce 2003, když Amnesty International zveřejnila několik fotek z tisíce, které vojáci při svých odporných akcích pořídili. Na veřejnost se jich dostalo asi dvanáct.
Philip Zimbardo vysvětlil, že fotografie, které se objevily, byly velmi podobné těm, které pořídil on při experimentu před více jak čtyřiceti lety. Jeden z jeho studentů tou dobou pracoval v rádiu a pozval si Zimbarda, aby o tomto tématu promluvil.
„Bush řekl, že tihle vojáci jsou pár zkažených jablek – na vině není systém. Ale já jsem si řekl, jestliže jsou vojáci dobře proškolení, tak to jsou dobrá jablka, a někdo je dal do špatného sudu Abú Graib. A nikdo na ně nedohlížel. A potom máme ty, kdo vyrobili ty špatné sudy – Bushova armáda. Protože jsem toto řekl, tak právní zástupce Chipa Fredericka, jednoho z dozorců, který byl obviněn, se mě zeptal, jestli bych mu pomohl s obhajobou,“ uvedl Zimbardo v České televizi s tím, že mu byly předloženy všechny fotografie z případu.
„Například seřadili vězně a ti museli soutěžit v masturbaci; kdo dosáhne první orgasmu, tak dostal cenu. Nebo museli napodobovat felaci, soulož. Byly tam také vězeňkyně, které si musely odhalovat prsa,“ vysvětluje psycholog. Popisuje také, že mezi viníky byly i ženy – jedna z nich měla s jedním mužským dozorcem i sexuální vztah, u kterého se také fotili.
„Existuje velmi jemná hranice, když jde o pravdu – to co jsme viděli, bylo něco hanebného. Lidé, kteří mají na práci chránit vězně, porušovali integritu vězňů, to bylo vidět na všech fotkách. Byli jsme, stále jsme, ve válce – něco takového by jen vedlo k protiamerickým náladám, takže si myslím, že zde nebyl jen ten lidský důvod jako chránit vězně, ale myslím si, žde zde byl i ten vojenský důvod,“ tvrdí Zimbardo.
„Šlo o to zamezit eskalaci protiamerického násilí na Blízkém východě, kdyby se něco takového publikovalo. Stále si nemyslím, že by měly být ty fotky zveřejněny. Ukazovat takové obrázky nemá valnou cenu, jen by to přesvědčilo lidi, že nemají rádi Ameriku,“ uzavřel.