Nucení k masturbaci a napodobování felace: Psycholog popsal nezveřejněné fotky mučení vězňů Američany v Iráku

Autor: dce - 
13. 12. 2015
07:10

Jeden z předních amerických psychologů Philip Zimbardo, známý především svým vězeňským experimentem z roku 1971, promluvil o fotkách mučení vězňů v Abú Ghraib. Je jedním z mála lidí, kteří viděli všech tisíc fotek, jež američtí vojáci vytvořili. A přesto si stojí za svým – zveřejnit je není správné. 

Philip Zimbardo se v sobotu večer objevil v pořadu Hyde Park na České televizi a odpovídal na otázky diváků. Kromě podrobného rozebírání Zimbardova vězeňského experimentu došlo i na debatu ohledně Abú Graib, vězení v Iráku, kde američtí vojáci brutálně mučili a ponižovali své vězně a fotili se u toho.

Tento skandál měl neuvěřitelný dopad na smýšlení světa o amerických vojácích. Celá věc byla odhalena v roce 2003, když Amnesty International zveřejnila několik fotek z tisíce, které vojáci při svých odporných akcích pořídili. Na veřejnost se jich dostalo asi dvanáct.

Philip Zimbardo vysvětlil, že fotografie, které se objevily, byly velmi podobné těm, které pořídil on při experimentu před více jak čtyřiceti lety. Jeden z jeho studentů tou dobou pracoval v rádiu a pozval si Zimbarda, aby o tomto tématu promluvil.

„Bush řekl, že tihle vojáci jsou pár zkažených jablek – na vině není systém. Ale já jsem si řekl, jestliže jsou vojáci dobře proškolení, tak to jsou dobrá jablka, a někdo je dal do špatného sudu Abú Graib. A nikdo na ně nedohlížel. A potom máme ty, kdo vyrobili ty špatné sudy – Bushova armáda. Protože jsem toto řekl, tak právní zástupce Chipa Fredericka, jednoho z dozorců, který byl obviněn, se mě zeptal, jestli bych mu pomohl s obhajobou,“ uvedl Zimbardo v České televizi s tím, že mu byly předloženy všechny fotografie z případu.

Například seřadili vězně a ti museli soutěžit v masturbaci; kdo dosáhne první orgasmu, tak dostal cenu. Nebo museli napodobovat felaci, soulož. Byly tam také vězeňkyně, které si musely odhalovat prsa,“ vysvětluje psycholog. Popisuje také, že mezi viníky byly i ženy – jedna z nich měla s jedním mužským dozorcem i sexuální vztah, u kterého se také fotili.

„Existuje velmi jemná hranice, když jde o pravdu – to co jsme viděli, bylo něco hanebného. Lidé, kteří mají na práci chránit vězně, porušovali integritu vězňů, to bylo vidět na všech fotkách. Byli jsme, stále jsme, ve válce – něco takového by jen vedlo k protiamerickým náladám, takže si myslím, že zde nebyl jen ten lidský důvod jako chránit vězně, ale myslím si, žde zde byl i ten vojenský důvod,“ tvrdí Zimbardo.

„Šlo o to zamezit eskalaci protiamerického násilí na Blízkém východě, kdyby se něco takového publikovalo. Stále si nemyslím, že by měly být ty fotky zveřejněny. Ukazovat takové obrázky nemá valnou cenu, jen by to přesvědčilo lidi, že nemají rádi Ameriku,“ uzavřel.

Doporučujeme
salto ( 16. prosince 2015 09:33 )

A ještě první dostal cenu - na co si stěžujou. Milióny si dnes a denně honí a zadarmo

bum-bec-bum ( 13. prosince 2015 23:25 )

Tak kašpárkové, náhodou jsem kolem prošla a nakoukla. Vidím, že se nic neděje. Dobrou a nestřílejte do trenclí, budete mít hnědý proužek.

bum-bec-bum ( 13. prosince 2015 23:19 )

 Jsem se převlékla, becka už asi hajinkatí. Ta píše někdy takové nesmysly, že se ráda za ni sem tam převleču. Ona se snad nikdy neodhlašuje, proto není problém do ní vlézt. To musí být strašná bejkárna ta becka, hlavně, když dělá, že becka není a pak začne psát o Adesovi, aniž by si to uvědomila a posléze honem dělá, že to je klon.

metafora ( 13. prosince 2015 18:30 )

ještě 7 87777, běží to na liště živě

metafora ( 13. prosince 2015 18:23 )

8777 DSM ADVENT, JE SPRÁVNĚ A POŘAD NA CT1

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud