Řež v domovině Mirečka z Básníků: Při násilnostech zahynulo 87 lidí

Autor: ČTK, kal - 
12. prosince 2015
17:25

Při násilnostech v Burundi zahynulo 87 lidí, mezi mrtvými je i osm členů bezpečnostních sborů. V sobotu to podle agentury AP oznámila armáda. Masakr souvisí s útokem ozbrojenců na tři vojenské objekty. Už ráno se objevila zpráva, že v hlavním městě Burundi, v Bujumbuře, našli těla 40 zastřelených lidí, z nichž někteří měli ruce svázané za zády. Město znají diváci filmových Básníků – byla to domovina jednoho z hrdinů, Mirečka.

Panují obavy, že se může znovu rozhořet násilí, které Burundi zachvátilo letos na jaře kvůli opětovné kandidatuře prezidenta Pierra Nkurunzizy. Na mimořádném zasedání se proto příští týden sejde Rada OSN pro lidská práva, situací se podle agentury AFP nejspíš bude zabývat i Rada bezpečnosti OSN.

Agentura AFP v sobotu s odvoláním na nejmenované svědky oznámila, že se v ulicích našlo 40 těl. Byli to hlavně mladí lidé, které někdo zastřelil zblízka. Agentura AP předtím tvrdila, že se v bujumburské čtvrti Nyakabiga našla těla asi 20 zastřelených. Tato čtvrť ale nebyla dějištěm pátečních útoků. Podle zdrojů AFP v pátek policie dělala razie v několika čtvrtích, zatýkala na potkání všechny mladé lidi a střílela na ně.

V ulicích burundské metropole Bujumbuře se našla těla 40 zastřelených lidí.V ulicích burundské metropole Bujumbuře se našla těla 40 zastřelených lidí. | Reuters

Konflikt kvůli prezidentské kandidatuře

Páteční násilí souvisí s konfliktem, který v zemi na jaře vyvolal Nkurunziza, když oznámil, že bude usilovat o třetí mandát. Kritici to označili za protiústavní, ale Nkurunziza přesto kandidoval a v červenci ve sporných volbách zvítězil. Podle opozičních skupin si násilí před volbami a po nich vyžádalo přinejmenším 240 obětí. Tisíce lidí ze strachu z obnovení ozbrojeného konfliktu utekly do sousedních států, především na sever Tanzanie.

Světové mocnosti se obávají, že by Burundi mohlo postupně znovu zabřednout do etnických konfliktů, ze kterých se dostalo v roce 2005 po ukončení 12 let trvající občanské války. Rada OSN pro lidská práva proto v pátek odhlasovala, že bude o situaci jednat ve čtvrtek na svém mimořádném zasedání. Agentura AFP napsala, že na žádost Francie by se události v Burundi mohly dostat i na pořad jednání Rady bezpečnosti.

rodrigues ( 12. prosince 2015 17:54 )

Nadpis k tomuto článku, je i na Blesk těžce ubohý...to že se tato tragédie odehrála v domovině filmové postavy je jaksi nepatřičná...o tomto bych se možná zmínil až někde na konci článku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud