Pátek 7. května 2021
Svátek slaví Stanislav, zítra je Den vítězství
Oblačno, déšť 12°C

Útok na kliniku v USA: Vraždil odpůrce vlády a potratů

Autor: ČTK - 
29. listopadu 2015
08:08

Sedmapadesátiletý muž, který v pátek zastřelil tři lidi a devět dalších zranil v ústavu plánovaného rodičovství v americkém městě Colorado Springs, byl prý podivín, samotář a odpůrce vlády. Policie ještě motiv činu neuvedla. Starosta města ale prohlásil, že lidé „si motiv mohou odvodit od místa činu“, napsala agentura AP.

Ústav plánovaného rodičovství v Coloradu Springs nabízí ženám možnost podstoupit potrat, poskytuje vyšetření při podezření na pohlavně přenosné choroby, vyšetření pro těhotné a další služby. Potraty jsou v Coloradu, podobně jako ve většině ostatních částí USA, kontroverzní záležitostí a klinika v Coloradu Springs byla v minulosti terčem opakovaných protestů.

V červenci skupina bojující proti potratům zveřejnila tajně natočené video, na němž bylo údajně vidět, jak zaměstnanci jednoho z ústavů plánovaného rodičovství jednají o prodeji orgánů potraceného plodu. Ústav to tehdy vyvrátil s tím, že orgány jsou určeny pro vědce a že za ně nežádá žádné nelegální poplatky.

„Žádné další dětské orgány,“ prohlásil podle jednoho z bezpečnostních úředníků páteční útočník Robert Lewis Dear po zadržení. Útok na kliniku byl „rozhodně politicky motivovaný“, konstatoval dále úředník. Dear rovněž v řadě prohlášení zmínil prezidenta Baracka Obamu, dodal.

Aktivisté bojující proti potratům, kteří před ústavem plánovaného rodičovství v minulosti demonstrovali, ale tvrdí, že Deara neznají a že se jejich protestů neúčastnil. Lidé z Dearova sousedství o něm řekli, že schovával zásoby potravin v lese, vyhýbal se očnímu kontaktu, varoval sousedy před špionáží ze strany vlády a rozdával pamflety kritizující prezidenta Baracka Obamu.

Dear ozbrojený puškou na klinice zabil jednoho policistu a dva civilisty a devět dalších osob zranil. Napjatá situace trvala pět hodin, dokud se nepodařilo policii do ústavu vniknout a přesvědčit útočníka, aby se vzdal. Dear se má poprvé objevit u soudu v pondělí, čeká se jeho obvinění z vraždy.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa