Nekompromisní čistka v Polsku. Vláda odvolala šéfy všech tajných služeb

Autor: ČTK, mb - 
19. listopadu 2015
20:50

Nová polská konzervativní vláda v noci na čtvrtek, vzápětí po svém schválení v parlamentu, odvolala dosavadní šéfy všech čtyř tajných služeb, civilních i vojenských. Náhlé sesazení čtyř generálů může podle opozice ohrozit polské zájmy v době nebezpečí teroristických útoků.

„Každá minuta fungování těchto osob ve funkcích byla hrozbou,“ vysvětloval v televizi noční postup nový šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski (58). Podle něj se civilní tajná služba ABW po léta chovala jako „politická policie“ a terčem jejího špehování se za časů liberálních vlád stal i konzervativní prezident Lech Kaczyński (†60), než v dubnu 2010 zahynul při letecké katastrofě u Smolenska. „Odvolání není odvetou, ale rozloučením se s lidmi, kteří se neosvědčili,“ prohlásil.

„Prvním rozhodnutím premiérky Beaty Szydło byl noční atentát na tajné služby. Je to situace nebezpečná pro stát,“ vytkl nové vládě exministr spravedlnosti a koordinátor tajných služeb v předchozím liberálním kabinetu Marek Biernacki (56).

Přání nové vlády vyměnit šéfy tajných služeb považuje sice za pochopitelné, nicméně mělo se podle něj uskutečnit civilizovaně, s předáním informací a s přihlédnutím ke státním zájmům a k aktuálnímu ohrožení terorismem.

Exministr zahraničí Grzegorz Schetyna (52) v rozhlase prohlásil, že noční čistky vypadají jako „výjimečný či válečný stav“, bez zdání demokracie.

Ale podle poslance Marka Opioly (39) z tábora vládnoucích konzervativců mají liberálové krátkou paměť, protože i oni, když před osmi lety přebírali vládu a moc, tak hned vyměnili náčelníky tajných služeb – a nemysleli si, že tím páchají atentát na demokracii.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud