Šéf CIA: Radikálové můžou mít další útoky připravené k okamžité realizaci

Autor: ČTK, tmp - 
17. 11. 2015
02:27

Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan v pondělí varoval, že útoky v Paříži, ke kterým se hlásí extremistické hnutí Islámský stát, nemusí být jednorázovou událostí a že radikálové mohou mít další podobné operace připraveny k okamžité realizaci.

Snaha o zmaření těchto činů se může ale ukázat jako velmi obtížná, protože zpravodajské a bezpečnostní služby v Evropě jsou zcela přetížené ve snaze vysledovat stovky evropských extremistů, kteří se vrátili domů z bojů v Sýrii a Iráku.

„Spousta našich partnerů právě teď v Evropě čelí mnoha problémům, co se týče počtu jedinců, kteří cestovali do Sýrie a Iráku a zpět, takže jejich schopnost sledovat a zkoumat tyto jednotlivce je pod těžkou zkouškou,“ uvedl Brennan podle agentury Reuters.

Šéf CIA řekl, že americké tajné služby stále nemají potvrzeno, že je Islámský stát zodpovědný za útoky v Paříži, při nichž zahynulo 129 lidí. Dodal ale, že tyto incidenty stejně jako podezření z výbuchu bomby v ruském letadle v Egyptě z 31. října, při kterém bylo zabito všech 224 osob na palubě, mají charakteristické znaky toho, že by za ně měli být odpovědní islamisté.

Další útoky?

Povaha pařížských útoků prý ukazuje, že přípravy trvaly řadu měsíců vzhledem k potřebě zajištění zbraní a k tomu, jak byly atentáty rozprostřené.

Podle Brennana bezpečnostní a zpravodajské služby v Evropě a na dalších místech nyní horečně pracují na případném odhalení dalších plánů teroristických útoků.

Evropské tajné služby odhadují, že od roku 2011 odešlo bojovat do Sýrie na 5000 Evropanů. Z toho bylo 1400 Francouzů, z nichž 900 se vrátilo do vlasti. Francouzské úřady ale zařadily na seznam potenciálně nebezpečných osob sympatizujících s radikálním islámem kolem 10 000 až 20 000 lidí.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa