Vidíte, že nic nevidíte: Čína se ponořila do smogu, s maskami jezdí i cyklisté
Čína se ponořila do smogu, nejhůře jsou na tom průmyslová města na severovýchodě země. Situace je v komunistické Čínské lidové republice tak kritická, že vycházet ven bez masky je zdraví nebezpečné. S maskami přes ústa jezdí cyklisté, nosí je mladí i staří a uvidíte v nich i matky s kočárky, které je daly i svým dětem. Tedy jestli přes ten smog něco uvidíte.
Úřady uvedly, že míra znečištění ve městě Šen-jang dosáhla extrémně nebezpečné úrovně. V neděli zde byla zaznamenána hladina nejmenších prachových částic, které dokážou proniknout velmi hluboko do plic, více než 1000 mikrogramů na metr krychlový, napsala Šenjangská agentura pro ochranu životního prostředí. Velmi vysokou hladinu těchto částic registrovala i další města ležící v okolí Šen-jangu.
Bezpečný limit PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) stanovený Světovou zdravotnickou organizací je přitom 25 mikrogramů na metr krychlový. Podle AP je míra znečištění nahlášená z Šen-jangu možná vůbec nejvyšší hodnotou zaznamenanou v Číně od doby, kdy tato země začala v roce 2013 systematicky sledovat kvalitu ovzduší a zveřejňovat data v reálném čase.
City in northern China enveloped in smog; 40 times the limit of what is considered safe. https://t.co/DCGaZLvLqW pic.twitter.com/QOLrec0L0p
— Jim Roberts (@nycjim) 9. Listopad 2015
Místní úřady v Šen-jangu sdělily, že znečištění dosáhlo nejvyšších hodnot v neděli odpoledne, kdy hustota miniaturních škodlivých částic překročila 1200 mikrogramů na metr krychlový. Oficiální tisková agentura Nová Čína uvedla, že hodnoty na některých místech dosáhly dokonce 1400 kilogramů na metr krychlový.
Úřady proto vydaly nejvyšší stupeň varování a požádaly obyvatele, aby zůstali doma. Továrny byly vyzvány, aby snížily produkci a pomohly tak snížit míru znečištění. Na fotografiích na sociálních sítích je vidět šedá obloha a v příspěvcích si lidé stěžují na bolesti v krku.
Hlavním zdrojem škodlivých emisí v Číně jsou průmyslové podniky a rostoucí počet automobilů na silnicích. V zimě se k tomu ale přidává spalování uhlí, které se především na severu země tradičně používá k vytápění domácností.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.