Pondělí 20. března 2023
Svátek slaví Světlana, zítra Radek
Oblačno, déšť 14°C

Pentagon investoval do předražené stanice na plyn: Stála 1,1 miliardy korun

Stanice na plyn se Pentagonu pořádně prodražila.
Stanice na plyn se Pentagonu pořádně prodražila.  (Autor: Archiv Blesku, ČTK, Reuters, EPA)
Autor: ČTK, tmp - 
3. listopadu 2015
02:56

Americké ministerstvo obrany utratilo téměř 43 milionů dolarů (1,1 miliardy Kč) za plnicí stanici zemního plynu v Afghánistánu. To je cena, za kterou by jich v sousedním Pákistánu mohl Pentagon mít rovnou 140. V pondělí to podle agentury Reuters uvedl zvláštní vládní inspektor John Sopko, který dohlíží na využití amerických finančních zdrojů v této asijské zemi.

Pentagon „naúčtoval americkým daňovým poplatníkům 43 milionů dolarů za něco, co je pravděpodobně nejdražší plnicí stanicí zemního plynu na světě,“ uvedl podle agentury Reuters Sopko. Ministerstvo prý zatím nedokázalo vysvětlit, proč stanice stála tolik.

Částka byla utracena v letech 2011 až 2014 na výstavbu zařízení a jeho uvedení do chodu. Stanice byla ve správním středisku provincie Džauzdžán Šibirchanu otevřena v roce 2012. Pracovní skupina, která za projektem stála, ale v březnu ukončila činnost. Na základě této skutečnosti Pentagon podle Sopkovy zprávy následně uvedl, že nemá odborné zajištění pro „řešení těchto otázek“.

Zpráva také zjistila, že v sousedním Pákistánu nestojí postavení plnicí stanice na stlačený zemní plyn více než půl milionu dolarů. Stanice v Afghánistánu by v takovém případě byla více než 140krát dražší.

Zpráva připustila, že dodatečné náklady mohla způsobit skutečnost, že zařízení vznikalo ve válkou zdevastované zemi. Armáda Spojených států prý ale „nedokázala poskytnout vysvětlení vysokých nákladů na projekt, ani zodpovědět další otázky týkající se jeho plánování, realizace nebo výsledku,“ citoval ze zprávy britský server BBC.

Podplukovník americké armády Joe Sowers BBC napsal, že americká armáda s vyšetřováním plně spolupracovala.

Sopko uvedl, že hodlá ve vyšetřování pokračovat, aby zjistil, zda nedošlo ke skutkům, které by byly „svou povahou trestné“.

Spojené státy a Británie zahájily v říjnu 2001 útok na Afghánistán. Úder byl reakcí na útoky na New York a Washington spáchané v září toho roku teroristickou organizací al-Káida, která měla základnu v Afghánistánu. Vláda islamistického hnutí Taliban byla svržena v listopadu 2001. Washington od roku 2002 vyhradil na rekonstrukci Afghánistánu téměř 110 miliard dolarů.

vi3ol ( 3. listopadu 2015 16:49 )

"Plynová stanice" to tím pádem není, snad kdyby ji postavili na Nošaku ve výšce 7,5 km...spíš zaměstnali jako poradce Koženýho.. ale že si to nedovedou utajit??..asi je ta suma už opravdu přehnaná..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa