Geneticky modifikované potraviny povinně na talíři, rozhodli europoslanci

28. 10. 2015
15:02

Evropský parlament ve středu zamítl návrh, aby členské státy mohly zakázat na svém území prodej geneticky modifikovaných (GM) potravin schválených Evropskou unií. Státům to chtěla umožnit Evropská komise. Mnozí europoslanci ale namítali, že by to mohlo vést k obnovení hraničních kontrol mezi zeměmi nebo zasáhnout obchod.

„Návrh by mohl mít nepříznivý nepřímý vliv na dovoz,“ uvedl ve středeční rozpravě lidovecký poslanec a šéf výboru pro životní prostředí Giovanni La Via z Itálie. Upozornil tak na skutečnost, že zatímco GM potraviny se na unijním trhu vyskytují minimálně, odvětví živočišné výroby je závislé na dovozu sóji a dalších rostlinných bílkovin, a to především ze zemí, kde se GM plodiny pěstují ve velkém.

Aby mohly vstoupit na unijní trh, musí všechny geneticky modifikované organismy získat schválení na unijní úrovni. Členské státy ale zatím nedokázaly nikdy najít dostatečnou většinu, aby návrh komise na dovoz GM plodin určených k výkrmu či konzumaci přijaly nebo zamítly. Rozhodování tudíž zbývá na komisi. Pokud daná GM plodina nepředstavuje zdravotní nebo ekologické riziko, komise její dovoz obvykle schválí.

Brusel tudíž v dubnu navrhl dát vládám možnost omezit nebo zakázat na svém území prodej či užívání GM potravin či krmiv, které jsou schválené na úrovni unie. Toto právo „vybrat si“ už vlády mají v případě pěstování GMO.

Nejnovější návrh ale v EP narazil na odpor. Řada europoslanců se například obávala, že by mohl vést k obnovení hraničních kontrol mezi členy, kteří GMO podporují, a těmi, kteří jsou proti. 

baribal53 ( 30. října 2015 14:19 )

Samozřejmě. Červené jablko je genetickou modifikací jablka zeleného a naopak....

baribal53 ( 30. října 2015 14:17 )

A ty jsi zdegeneroval kvůli Mičurinovi. Ten štětečkem modifikoval kde co a tohle je výsledek...

peta66 ( 29. října 2015 18:48 )

Až aby se tenhle americký protektorát rozpadl nebo jsme ho aspoň opustili, než bude úplně pozdě! Jen destabilizace, nekvalitní potraviny, obchod se zdravím, dekadence.

rambajs ( 29. října 2015 10:19 )

...jíme tyto potraviny už dlouho a ani o tom nevíme. Projevuje se to hlavně zvýšeným výskytem tupounů, co si myslí, že to změní, nebo že to změní, když vystoupíme z EU. Geneticky upravené je dnes vše. Bez této úpravy by nebylo možné produkovat tolik potravy, kolik potřebujeme. Máte li chuť na geneticky neupravené jablko, zajeďte si do Sudet, tam na zahradách po Němcích rostou ještě staré odrůdy, které jsou čisté...

1pravda1 ( 29. října 2015 09:54 )

Na co je nějaká evropská komise, která jde proti zdraví lidí, nebo jsou nějaké dlouholeté výzkumy, že GMO neovlivňují zdraví lidí? Víme vůbec jak ty potraviny geneticky upravují a jaké geny mohou upravit, třeba jen pro EU? Pomalu se naplňuje smlouva TTIP o nás bez nás, jen aby korporace v USA, které pěstují geneticky upravené potraviny měly volný přístup na trh a druhý krok bude, že bude zakázáno toto uvádět na výrobcích. Jak řekl Jurečka v Hyde parku, tak většina GMsoji je z USA, a oni ji dovážejí a krmí s ní zvířata, prý jiná soja ani no trhu není!!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa