Šéf odnože al-Káidy vyzval k zesílení útoků na Asadovy bašty

Autor: ČTK - 
13. října 2015
02:20

Šéf radikální sunnitské fronty an-Nusra abú Muhammad Džulání vyzval povstalce k vystupňování útoků na bašty alávitské vládnoucí menšiny syrského prezidenta Bašára Asada. Podle Džuláního to má být odpověď na to, že Rusové v zemi bezhlavě zabíjí sunnity. Své poselství zveřejnil na serveru YouTube, uvedla v noci na dnešek agentura Reuters.

Není jiná možnost než vystupňovat bitvu a cílit na alávitská města a vesnice v (governorátu) Latákíja. Obracím se na všechny frakce, aby každý den zasahovaly jejich vesnice stovkami raket tak, jako to oni činí sunnitským městům a vesnicím,“ řekl Džulání.

Prohlásil také, že ruská vojenská intervence, jejíž cílem je zachránit Asadův režim před pádem, je odsouzena ke stejnému selhání, kterým skončila vojenská podpora Íránu a libanonského radikálního hnutí Hizballáh.

Džulání rovněž prohlásil, že ruské letecké údery prakticky nemíří na teroristické hnutí Islámský stát (IS), ale na povstalecké skupiny, které na sebe nejvíce vážou Asadovy vojenské síly. "Jasně vědí, že Islámský stát neohrožuje režim, neboť území pod jeho kontrolou nesousedí s centrálními oblastmi režimu," dodal k ruským náletům.

Ruskou intervenci Džulání označil za novou křížovou výpravu z Východu, ke které se Moskva odhodlala až po sérii vojenských úspěchů, které ohrozily Asada. Zároveň řekl, že válka v Sýrii přiměje Rusy zapomenout na hrůzy, kterým čelili během sovětské invaze do Afghánistánu.

An-Nusra, které se hlásí k teroristické organizaci Al-Káida, je vedle konkurenční IS nejdůležitější džihádistickou skupinou v zemi. USA a další západní státy ji zařadily na seznam teroristických skupin. Ovládá provincii Idlib na severozápadě země, kde spolupracuje s dalšími rebelskými formacemi, přítomna je i v Halabu či na jihu země.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

rodrigues ( 13. října 2015 03:39 )

...že by An-Nusra dostala od amíků novou zásilku zbraní, když jsou najednou tak velkohubí? Jen vylezte z těch děr a stoupněte si někam na planinu hezky do houfu, ať nemusí klucí Ruský moc mířit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud