Tajné dokumenty Islámského státu: Živí ho rabování, utrácí za armádu
Nejvýznamnější zdroje příjmů Islámského státu nepochází z prodeje ropy, nýbrž z konfiskovaného majetku. Vyplývá to z dokumentů, které teroristé zanechali v syrském městě Dajr az-Zaur poté, co na místo dorazila syrská armáda. Informuje o tom web Echo24 s odvoláním na The Independent.
Dokumenty popisují finanční operace ISIS poblíž syrského města Dajr az-Zaur v období od prosince 2014 do ledna 2015. Největší podíl příjmů (44,7 procenta) pochází podle tohoto dokumentu z konfiskace majetku místním obyvatelům. Prodej ropy tvořil 27,7 procenta příjmů a výběr daní 23,7 procenta.
Jak deník připomíná, radikálové mohou na ovládaném území zabavovat prakticky vše od hospodářských zvířat a automobilů přes půdu až po pašované cigarety.
Tři čtvrtiny výdajů jdou na boje
Na žold bojovníkům padlo 43,6 procenta všech výdajů. Na zásobování základen je určeno 19,8 procenta a náboženská policie obdržela 10,4 procenta výdajů.
Jen menší část příjmů se vrací k lidem. Na sociální služby vydává ISIS 17,7 procenta výdajů, na podporu pak 5,7 procenta.
Jak The Independent upozorňuje, Islámský stát by mohl mít do budoucna problém uspokojit všechny své finanční potřeby. Ekonomický model založený na konfiskaci majetku je totiž dlouhodobě neudržitelný. Dříve či později se začnou lidé bouřit.
Web také dodává, že skladba příjmů a výdajů se týká jen jedné provincie. V dalších místech se může situace lišit.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.