Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Finanční krizi vyřešíme do 4 let, řecký parlament vyslovil důvěru vládě

Řecký parlament vyslovil vládě premiéra Tsiprase důvěru
Řecký parlament vyslovil vládě premiéra Tsiprase důvěru  (Autor: Reuters)
Autor: ČTK - 
8. října 2015
01:35

Řecký parlament ve čtvrtek vyslovil důvěru vládě staronového premiéra Alexise Tsiprase. Všech 155 poslanců vládní koalice stran SYRIZA a Nezávislí Řekové kabinet podpořilo, informovala agentura DPA. Proti se vyslovilo 144 z 300 zákonodárců, jeden byl nepřítomen.

Vládu Tsipras sestavil po zářijových předčasných volbách. Kromě jeho levicového hnutí SYRIZA se jí opět účastní také nacionalisté, jejichž předseda Panos Kammenos se vrátil do čela ministerstva obrany. Svůj post z první Tsiprasovy vlády si podržel i šéf diplomacie Nikos Kotzias. Ministrem financí je opět Euklidis Tsakalotos, který se podílel na přípravě nové finanční dohody s mezinárodními věřiteli. Rezort hospodářství povede za hnutí SYRIZA znovu Jorgos Statchakis.

Už v pondělí představil Tsipras parlamentu program své vlády. Pokud se má krizí zasažená země vrátit k růstu a získat přístup na finanční trhy, je podle něj nezbytné oddlužení. Premiér rovněž předestřel plán na restrukturalizaci řeckého dluhu. Během svého projevu před hlasováním Tsipras také uvedl, že jeho vláda vyvede zemi z finanční krize do roku 2019. Jednou z priorit jeho vlády prý bude také řešení uprchlické krize, která dosáhla celoevropských rozměrů a v rámci níž do Řecka z Blízkého východu míří desetitisíce imigrantů.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi