Nejnebezpečnější jídla světa: Za tyhle delikatesy můžete zaplatit životem!

 • Autor: lm - 
  18. 10. 2015
  15:49

  Japonská ryba fugu, sardinský sýr casu marzu či korejská specialita – živá chobotnice. To jsou jen jedny z mála pokrmů, za jejichž konzumaci můžete zaplatit životem. Jaké jsou nejvyhlášenější světové speciality, na které je radno si při cestování dát dobrý pozor?

 • 1.Ryba fugu

  O konzumaci japonského pokrmu fugu se ne nadarmo říká, že je to jako hrát proslulou ruskou ruletu. Vyhlášená lahůdka se připravuje ze čtverzubců rodu Takifugu a mohou ji dělat jen licencovaní kuchaři. Játra, pohlavní orgány a kůže ryb totiž obsahují smrtící jed tetrodotoxin, který je dvanáctsetkrát silnější než kyanid a zabíjí i ve velmi malých dávkách. V Japonsku se každý rok neodborně připravenou rybou otráví několik lidí.
  Japonská ryba fugu

 • 2.Hrabatka drsná

  V některých částech Afriky a zejména v Namibii je hrabatka drsná považována za velkou pochoutku. Jde o velmi agresivní druh žáby, jejíž konzumace může být navíc pro člověka smrtelná. Kůže a orgány totiž obsahují nebezpečné toxiny a zejména mladí jedinci mohou člověku způsobit selhání ledvin. Místní proto radí žáby konzumovat až po třetím dešti.
  Hrabatka drsná je v Africe oblíbenou pochoutkou.

 • 3.Medúza ečizen kurage

  Medúza Nemopilema nomurai, japonsky ečizen kurage, je další vyhlášenou specialitou v zemi vycházejícího slunce. Jde o jednu z největších medúz světa, jejíž váha může dosáhnout až 200 kil a chapadla dorůst délky až pěti metrů. Před konzumací musí být odstraněny všechny toxické části a nikdy se nesmí jíst syrová. Japonská společnost Tango Jersey Dairy dokonce z této medúzy vyrábí zmrzlinu s příchutí vanilky.
  Medúza ečizen kurage (Nemopilema nomurai)

 • 4.Sannakji

  Tahle pochutina pochází z korejské kuchyně. Připravuje se z mladé chobotničky, která se rozřeže na malé části a namočená v oleji se hned podává zákazníkům. Kousky chapadel na talíři se stále hýbou a přísavky dále fungují, takže se mohou snadno zaseknout v puse či krku a konzumenta udusit.

 • 5.Návka zrnitá

  Návka zrnitá, zvaná také krvavá mušle, je vyhlášenou pochoutkou zejména v Číně. Tato mušle je přenašečem mnoha bakterií a virů, které mohou způsobit žloutenku, břišní tyfus a úplavici. Před konzumací se proto musí důkladně uvařit. V Šanghaji v roce 1988 onemocnělo po konzumaci mušlí přes 300 tisíc lidí a tři desítky zemřely. Podle výzkumů se zhruba 15% lidí po konzumaci nakazí nějakou nemocí.
  Návka zrnitá neboli krvavá mušle

 • 6.Casu marzu

  Casu marzu je sýr vyráběný na Sardinii. Zvláštností této delikatesy je výroba, při které je sýr záměrně infikován larvami sýrorodky drobné. Tisíce červů poté sýr pojídají a způsobují kvašení. Pochutina se poté jí i s červy, kteří se ale mohou provrtat střevními stěnami konzumenta, a způsobit závažná onemocnění. Když už se červi nehýbou, pak je konzumace sýra vysoce nebezpečná. Místní věří, že tento sýr je mocné afrodiziakum. Ačkoliv Evropská unie výrobu tohoto sýru zakázala, obchod s tímto sýrem kvete na černém trhu.
  Sardinský sýr Casu marzu

 • 7.Hákarl

  Hákarl je národním jídlem Islanďanů. Pokrm je připravován obvykle ze žraloka malohlavého, který se vykuchá a pak se ve speciální místnosti nechá čtyři až pět měsíců kvasit. Během tohoto procesu by se z masa měly vyplavit všechny nebezpečné toxiny. Výsledná pochoutka chutná po čpavku a rybině. Pokud se žralok nenechá kvasit potřebnou dobu, může se konzument jídlem otrávit.
  Islandská pochutina Hákarl

 • 8.Kešú

  Kešú je pro mnoho z nás oblíbenou pochutinkou. Čerstvé kešú může být ale životu nebezpečné, protože obsahuje alergen zvaný Urushiol, který může být ve velkých dávkách i smrtelný. Proto se čerstvé kešú musí vždy povařit na páře, než se dostane k nám na pulty.
  Kešú se zpracovává z plodů ledvinovníku.

 • 9.Fesikh

  Fesikh je tradičním egyptským pokrmem, který se konzumuje během jarního festivalu Šamm in-nesím. Vyrábí se z ryb čeledi cípalovitých, které se upravují složitým procesem, jenž se obvykle dědí z otce na syna. Ryba se při něm vyvěsí na slunce a poté se naloží do soli. Každým rokem se několik lidí tímto pokrmem otráví.
  Egyptská pochutina Fesikh

 • 10.Pangium Edule

  Pangium Edule je asijský strom, na kterém rostou plody vzhledově podobné našim bramborám. Plody jsou ale velmi nebezpečné, protože obsahují smrtící kyselinu kyanovodíkovou a před konzumací je nutno je náležitě upravit. Plody se obvykle uvaří a poté se zahrabou do banánových listů a popela, kde se nechají po dobu čtyřiceti dnů.
  Pangium Edule

khonsun ( 18. října 2015 18:59 )

Kesu je ovocny strom a jeho ovoce je bezproblemove. Asi mel autor namysli konzumaci jeho nazek; u nas nazyvanych orisky. Nemystifikujte ctenare.

byvalyvoliccssd4 ( 18. října 2015 17:41 )

"Když už se červy nehýbou"... Kdo žere tento hnus, získá pleskácký pravopis.

mazd ( 18. října 2015 17:31 )

Ty hrubky v textu jsou hnus a je to velmi často.

vosavopruz ( 18. října 2015 16:44 )

 Stačí jít k nám do Alberta,potraviny(maso,sýry,salámy...)taky o život

balika ( 18. října 2015 16:09 )

Když už někdo neví, co by do té huby dal, tak ať klidně zaplatí třeba i životem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud