Putin obvinil Západ z rozvratu Blízkého východu: Chápete, co jste způsobili?
Ruský prezident Vladimir Putin (62) vystoupil v OSN a ve svém projevu si nebral servítky. Západ zkritizoval za „vývoz demokracie“ a fakticky ho obvinil z devastace zemí Blízkého východu a organizace státního převratu na Ukrajině. Ukrajinská delegace na protest zasedací sál OSN při projevu Putina opustila.
Putin začal „pokorně“, nejdříve přiznal, že Sovětský svaz se dopustil v minulosti chyb, když „export sociálních experimentů ve svém důsledku způsobil místo pokroku degradaci“. Ruský prezident ovšem ihned přešel do protiútoku: „Bohužel, nikdo se z cizích chyb nepoučil, ale naopak je opakuje. Nyní jsme svědky vývozu takzvaných »demokratických« revolucí.“
Zničený Blízký východ
Podle Putina je výsledkem arabského jara chaos místo demokracie. „Jen se podívejte na Afriku a Blízký východ. Samozřejmě, že tam lidi chtěli změny, ale jaká je realita? Agresivní cizí intervence způsobila, že místo reforem byly úřady zničeny a dokonce i celá společnost. Místo vítězství demokracie a pokroku nastoupilo násilí, chudoba, sociální katastrofa a lidská práva, včetně samotného lidského života, neznamenají vůbec nic,“ domnívá se Vladimir Putin.
Nikoho nejmenoval, ale…
Ruský prezident ve svém projevu nejmenoval žádnou konkrétní zemi, ale z kontextu bylo více než patrné, že útočí na USA a potažmo na Západ. Svému ideologickému nepříteli pak zadal řečnickou otázku: „Chtěl bych se zeptat těch, kdo tuto situaci způsobili. Chápete teď vůbec, co jste způsobili? Obávám se, ale že dotaz zůstane bez odpovědi. Stále se totiž nezřekli politiky, která je založena na přesvědčení o vlastní jedinečnosti a beztrestnosti.“
Těžká lekce pro Evropu
Vladimir Putin se nevyhnul ani tématu uprchlické krize, dle ruského prezidenta se jedná o „těžkou lekci pro Evropu“. „Je zjevné, že mocenské vakuum v mnoha zemích Blízkého východu a severní Afriky zaplnili extremisté a teroristé. Vlna lidí, kteří byli nuceni opustit svou zemi, nejdříve doslova zaplavila sousední země a následně i Evropu. Mluvíme o stovkách tisíc, možná milionech lidí. Ve své podstatě se jedná o nové stěhování národů. Je to pro nás pro všechny těžká lekce, samozřejmě zvláště pro Evropu."
Ukrajinská krize
Putin samozřejmě zmínil i situaci na Ukrajině. I zde se projevil hluboký ideologický rozpor mezi Západem a Ruskem. „Postsovětským zemím nabídli falešnou volbu. Buď budete se Západem, nebo s Východem. Takováto konfrontační logika dříve nebo později musela skončit vážnou geopolitickou krizí, což se stalo na Ukrajině, kde zneužili nespokojenost značné části populace s tehdejší vládou a vyprovokovali státní převrat. Výsledkem je občanská válka,“ prohlásil ruský prezident.
Soudruh Putin
Přestože se ukrajinské krizi Putin ve svém projevu věnoval jen okrajově, tato část vyvolala možná největší odezvu. Na protest ukrajinská delegace opustila zasedací sál a stálý zástupce Ukrajiny při OSN Jurij Sergejev (59) dokonce na sociální síť Twitter napsal: „Naše delegace během vystoupení soudruha Putina opustila sál.“ Příspěvek však ukrajinský diplomat z neznámého důvodu později smazal. Ukrajinský prezident Porošenko (50) sál opustil dokonce už před projevem Putina.
Západ vs. Východ
Projev Putina jen potvrdil, jak radikálně se liší perspektiva Moskvy a Washingtonu na krize ve světě. Před Putinem totiž se svým projevem vystoupil americký prezident Barack Obama (54), který též Rusko nešetřil. „Nemůžeme přihlížet, jak je suverenita země a její územní celistvost narušována. Pokud se to dnes děje na Ukrajině, zítra se to může stát kterémukoliv státu, který je zde v tomto sále zastoupen,“ prohlásil americký prezident, který zároveň připustil, že Spojené státy podcenily situaci v Libyi: „Pomohli jsme Libyjcům svrhnout tyrana, ale naše koalice mohla a měla udělat více, aby zaplnila mocenské vakuum, které následně vzniklo.“
OSN jako garant míru
Putin ovšem ve svém projevu pronesl i jedno mrazivé varování, dle ruského prezidenta je OSN garantem míru a stability ve světě. V poslední době se objevují návrhy zbavit Rusko práva veta v Radě bezpečnosti OSN, ale to by prý vyústilo v tragédii: „Pokusy oslabit legitimitu a autoritu OSN považujeme za velmi nebezpečné. To by mohlo způsobit krach celého systému mezinárodních vztahů. Pak již nebudou platit opravdu žádná pravidla, kromě práva silnějšího.“
Mám za to, že ukrajinská delegace "neopustila", ale byla vyvedena... ;-)