Ničivé jako tsunami: Japonsko pustoší silné záplavy

Autor: ČTK, mb - 
11. 9. 2015
14:00

Japonsko postihly záplavy, které jsou skoro stejně ničivé jako tsunami. Sto tisíc lidí na útěku před nemilosrdným živlem, desítky nezvěstných, pobořené domy a Japonsko už hlásí i první mrtvé. Voda si vzala tři lidské životy, ale smutná bilance zřejmě bude nakonec vyšší.

„Jsem tu od čtvrtečního rána a já nemám žádné zprávy o své rodině. Nemám se do čeho převléknout,“ řekla jedna z pečovatelek z domova důchodců. Odjela na nákup, zatímco děti a manžel zůstali v domě, kde je uvěznila voda. „Můj muž zůstal v rodinném podniku. Voda mu sahala až po hruď, ale dokázal se dostat na poschodí, odkud jej evakuovali,“ vyprávěla její vrstevnice, také obyvatelka evakuačního střediska, kam se uchýlila na radu syna, který slouží u hasičů.

Smrtonosné záplavy

Dosud jsou potvrzeny tři oběti, konečná bilance však podle místních médií může být ještě horší. Jedna žena zahynula, když její auto smetla voda. Další žena přišla o život poté, co její dům zničil sesuv půdy. Zranění utrpělo nejméně 27 lidí, z toho osm vážně. Úřady zmobilizovaly asi 5800 vojáků, policistů a hasičů, aby pomohli skoro šesti stovkám lidí, jež uvěznily přívaly vod.

Automobilka pod vodou

Největší japonská automobilka Toyota musela zrušit denní směnu ve třech závodech na severovýchodě Japonska. Přiměly ji k tomu vydatné deště, kvůli kterým se vylila z břehů řeka ve městě Osaki v prefektuře Mijagi. Záchranáři na gumových člunech převáželi lidi ze zaplavených domů do bezpečí.

Odplavené domy

Nejvíce utrpělo zřejmě město Džósó, ležící asi 60 kilometrů severně od Tokia, kde velká voda odnášela domy i s jejich majiteli. Řeka, která se vylila z břehů, tam podle médií zaplavila oblast 32 čtverečních kilometrů s 6500 domy.

Nejhorší záplavy za 60 let

Záplavové lijáky přišly na východ Japonska den poté, co se ve středu přes hlavní japonský ostrov Honšú přehnal tajfun Etau. Kvůli němu úřady vyzvaly k evakuaci statisíce lidí, včetně obyvatel některých čtvrtí Tokia. Více než 100 000 lidí výzvy k evakuaci uposlechlo. V některých částech Japonska spadlo během 48 hodin do čtvrtečního poledne více než dvojnásobné množství srážek, než bývá v září obvyklé. Současné záplavy tak patří k nejhorším za více než 60 let.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa