Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Kolébka lidstva vydala nový druh. Pračlověka s mozkem jako pomeranč

Autor: ČTK, kal - 
10. září 2015
16:45

V jeskyni poblíž Johannesburgu v Jihoafrické republice vědci objevili ostatky 15 jedinců z dosud neznámého pradávného lidského druhu. Dostal název homo naledi. Oznámil to mezinárodní tým vědců, kteří působí v oblasti Maropeng u Johannesburgu. Jde podle nich o významný objev, který dokládá, jak složitý byl vývoj člověka. Avšak někteří jiní vědci závěr týmu zpochybňují.

Název homo naledi se podle agentury Reuters skládá z označení evoluční skupiny homo, která zahrnuje moderní lidi a naše nejbližší vyhynulé příbuzné, a ze slova „hvězda“ v místním jazyce. Ostatky se našly v jeskynní oblasti nazvané Vycházející hvězda.

Na 1550 kostí patřících nejméně 15 pohřbeným jedincům včetně několika dětí bylo objeveno ve velmi špatně přístupném místě oblasti, která je označována za kolébku lidstva a je na seznamu chráněných míst UNESCO. Ostatky se našly již v roce 2013 a nyní skončily první analýzy vzácných pozůstatků.

Byl vysoký 1,5 metru a vážil 45 kilo

Objevený lidský druh podle vědců byl s to chodit vzpřímeně, měl malý mozek jako pomeranč, byl v průměru vysoký 1,5 metru a vážil zhruba 45 kilogramů. Možná žil před asi 2,4 až 2,8 milionu let, ale jeho stáří se dále zkoumá. Podle už dřívějších poznatků žili nejstarší příslušníci rodu homo až před 2,8 milionu let.

Objev dosud neznámého druhu homo naledi v Jihoafrické republice Objev dosud neznámého druhu homo naledi v Jihoafrické republice | ČTK

Vědci se dosud domnívali, že až homo sapiens měl dostatek soucitu a sebeuvědomění k pohřbívání svých mrtvých. „Jsem nadšený, že vám mohu představit nový lidský druh,“ řekl podle AFP na tiskové konferenci badatel Lee Berger z Witwatersrandské univerzity v Johannesburgu.

Ruce mohly používat nástroje

„Celkově se homo naledi jeví jako jeden z nejprimitivnějších příslušníků našeho rodu, ale má také několik překvapivých rysů, které umožňují ho zařadit do rodu homo,“ řekl podle webu britského deníku The Telegraph americký vědec John Hawks. Podle britské paleontoložky Tracy Kivellové měl například ruce, které mu umožňovaly používat nástroje.

Někteří vědci jako Tim White z prestižní Kalifornské univerzity v Berkeley ale zpochybňují tvrzení, že objevený druh patří do roku homo, poznamenala agentura Reuters.

brunos ( 10. září 2015 18:57 )

 A pokud má někdo ještě menší mozek než pomeranč může se skvěle uplatnit u Městské Policie, tam je takových případů hodně!

honza54.. ( 10. září 2015 17:03 )

vnuk s dědou

Zobrazit celou diskusi