Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Vědci volají po změně zákona: Chtějí si hrát s lidskými geny

Autor: mb - 
3. září 2015
05:30

Britští vědci vyzývají ke změně legislativy, chtějí mít možnost modifikovat geny a následně je implantovat do dělohy. Oplodnění změněnými geny je totiž v současnosti v Británii zakázáno. Čeká lidstvo v případě uvolnění zákazu temná budoucnost?

„Domníváme se, že modifikace lidského genomu u embryí může být pro lidstvo přínosná. Máme na mysli možnost opravy poškozených buněk nebo ,vymazání‘ vadných genů např. u dědičných chorob. To je ovšem dnes v Británii i v Evropě zakázáno,“ říkají v prohlášení vědci z Wellcome Trust a Lékařského výzkumného ústavu.

Čínský (ne)úspěch

Jenže přesně to již zkusili letos čínští vědci a vyvolali tím zděšení u genetiků po celém světě. Číňané použili metodu CRISPR-Cas-9 na 89 lidských embryích, ale ta všechna až na pár výjimek zemřela. Pokus navíc nepřinesl žádné výsledky, „oprava“ chybných genů se nekonala.

Číňané si tak připsali pouze smutné prvenství. Před použitím metody CRISPR-Cas-9 na lidech varovala skupina vědců (včetně tvůrce metody) těmito slovy: „Vědci by se měli vyhnout pokušení zkoušet genetickou modifikaci na lidech.“

Etické dilema

Zatímco zastánci změny lidského genomu argumentují tím, že by se tím mohly vymýtit některé dědičné choroby, odpůrci poukazují na řadu etických problémů. V budoucnu by si totiž mohli rodiče „objednávat“ děti podle svých představ, například s určitou barvou vlasů či očí.

Někteří vědci se dokonce domnívají, že editace lidského genomu může skončit pro lidstvo katastrofou. „Genová modifikace lidských embryí může mít nepředvídatelné následky pro příští generace. Jedná se o nebezpečný, nezodpovědný a eticky problematický návrh,“ napsal kolektiv vědců pro časopis Nature krátce před čínským experimentem.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

sakajeva ( 3. září 2015 11:45 )

Nevím, jak se dají implantovat geny do dělohy, možná pisatel myslel do embrya, ale určitě to nakonec někdo udělá, protože ten výzkumník už teď o tom přemýšlí a nedá mu to spát. Lidské vědění nejde zastavit, ať už budou následky jakékoli.

sairait ( 3. září 2015 07:47 )

Cameróne, uber jim dotace, nějak se ti tam nuděj

Zobrazit celou diskusi