Thajská policie vypsala vysokou odměnu na dopadení atentátníka. Prý nejednal sám

Autor: ČTK - 
19. srpna 2015
16:20

675 000 korun – takovou vypsala thajská policie odměnu za informace vedoucí k dopadení pondělního atentátníka. Ten má na svědomí životy nejméně 20 lidí. Umístil totiž poblíž chrámu v centru Bangkoku bombu. Podle vyšetřovatelů šlo o cizince, nejednal prý na vlastní pěst – byl součástí širší sítě.

Atentátník z Bangkoku nejednal sám, byl součástí širší sítě. Prohlásil to ve středu šéf thajské policie Somjot Pumpanmuang. Vyšetřovatelé v té souvislosti vydali zatykač na dosud neidentifikovaného cizince. Rovněž vypsali odměnu ve výši milionu bahtů (přes 675 000 korun) za informace vedoucí k dopadení hlavního podezřelého.

Podle zatykače je hledaný muž podezřelý mimo jiné z promyšleného úmyslného zabíjení. Mluvčí policie Pravut Tchavónsiri uvedl, že zatykač je vydán na „neidentifikovaného cizince“ ze zveřejněného policejního portrétu. Muž by prý mohl být „smíšeného původu“.

Hledaný muž pravděpodobně umístil bombu v chrámu v centru Bangkoku. Policie připustila, že neví, kde se muž nachází, a nezná ani jeho národnost.

Nejednal sám

Policejní šéf podle agentury AP řekl, že hlavní podezřelý atentát „určitě nespáchal sám“ a že je součástí širší sítě. Podle něj museli pracovat jako organizovaná skupina, protože muž věděl, jak utéct, což by prý nikdo nezvládl sám. Policejní šéf se rovněž domnívá, že na akci se museli podílet i thajští občané.

Podezřelý z bombového atentátuPodezřelý z bombového atentátu | ČTK

Vyšetřovatelé se domnívají, že explozi má na svědomí muž ve žlutém tričku, kterého zachytily bezpečnostní kamery. Na místě tragédie totiž krátce před výbuchem zanechal batoh. Policie zveřejnila několik fotografií muže s batohem i bez něj a žádá veřejnost o pomoc.

Pátrá se také po dvou možných komplicích hlavního podezřelého. Oba zachytily kamery poblíž místa výbuchu. „Podezřelými jsou rovněž osoba v červeném a osoba v bílém,“ potvrdil mluvčí vyšetřovatelů.

Řada podezřelých

Policie doufá, že podezřelí jsou stále v Thajsku a zatím si k výslechu předvolala tři lidi, včetně cizinců. Jde o osoby, které rovněž zachytily bezpečnostní kamery ve svatyni. Policejní šéf Pumpanmuang řekl, že každý, kdo se na záběrech objevil zhruba v době výbuchu, je pokládán za podezřelého.

Policie také zveřejnila další policejní portrét podezřelého. Je na něm mladý muž světlé pleti se středně dlouhými černými vlasy a brýlemi. Obraz byl vytvořen na počítači na základě snímků z bezpečnostních kamer.

Úřady vypsaly odměnu ve výši milionu bahtů za jakoukoli informaci, která napomůže k dopadení podezřelého. Policie údajně už v úterý na letišti zadržela muže, který byl podezřelému podobný. Byl ale opět propuštěn.

S výzvou se na podezřelého obrátil i premiér Prajutch Čan-Oča: „Rychle se vydejte, jinak se může stát, že přijdete o život při policejním zásahu.“

Svatyně se znovu otevřela

Hinduistická svatyně na rušné křižovatce v centru města se ve středu ráno místního času, 34 hodin po atentátu, znovu otevřela veřejnosti. Chrám kromě hinduistů hojně navštěvují také buddhisté.

Někteří lidé položili květiny před lehce poničenou sochu hinduistického boha Brahmy nebo na místě zapálili vonné tyčinky. Pomodlit se přišli za doprovodu buddhistických mnichů i mladý Singapuřan, který při pondělním atentátu přišel o matku, a příbuzní dalších čtyř obětí z jedné malajsijské rodiny.

V úterý se v centru thajské metropole neznámí pachatelé pokusili o další dva atentáty, které ale nezpůsobily žádná zranění. Při prvním útoku neznámý muž shodil z jednoho z mostů nálož, která explodovala ve vodě. Později další útočník odpálil bombu u stanice městské rychlodráhy.

Policie nevylučuje, že jednotlivé exploze spolu mohou souviset, a nechává otevřené všechny vyšetřovací verze, včetně útoku muslimských separatistů z jihu země nebo čínských Ujgurů, které minulý měsíc Thajsko vyhostilo zpět do Číny.

Zbytky bomb nasvědčují tomu, že je sestrojili stejní pachatelé, řekl Pumpanmuang podle listu Bangkok Post.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud