Pátek 28. ledna 2022
Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava
Oblačno, sněžení 4°C

Od smrti černošského chlapce Michaela Browna uběhl rok, ve Fergusonu se konal pochod

Autor: ČTK - 
9. srpna 2015
09:20

Ve Fergusonu se odehrál pochod, kterým si několik stovek lidí připomnělo první výročí smrti černošského mladíka Michaela Browna (18), kterého zastřelil bílý policista. Na pochod dohlížely početné skupiny policistů. V čele kráčel Brownův otec, který se prý se smrtí syna dosud nevyrovnal.

Lidé v pochodu byli dost vášniví, v rukou transparenty, býčí rohy a bubny, a dokonce ukazovali policistům i prasečí hlavu. Jinak se však akce obešla bez dalších nepokojů. V čele průvodu šel otec zastřeleného Michaela. "Stále to bolí. Má rodina stále cítí bolest," řekl podle AP Michael Brown starší, který prý na svého syna myslí každým dnem.

Jeho osmnáctiletý potomek byl prvním v sérii případů neozbrojených černochů zastřelených bělošskými policisty, které vyvolaly protesty veřejnosti a prezident Barack Obama se kvůli nim snaží vybavit co nejvíce policistů kamerami povinně nošenými na těle. Střílející policista Darren Wilson kvůli Brownově smrti odešel od fergusonského sboru, avšak velká porota se jej rozhodla neobvinit, což v listopadu podnítilo další protesty.

Rovněž během sobotního pochodu lidé vyzývali policisty, aby vůči černošské menšině nepoužívali nadměrné násilí. "Máme ruce vzhůru, nestřílejte" nebo "Jsme tu za Michaela Browna" byla hesla, která nesli lidé na transparentech.

V průvodu byli podle agentury Reuters lidé všech věkových skupin včetně dětí. Akce probíhala celkem v klidu, policie celou dobu pouze sledovala a nemusela prý nijak zasáhnout.

Na nedělní večer se chystají další vzpomínkově protestní akce. Jednou z nich bude pochod od místa střelby k místnímu kostelu. Lidé se rovněž chystají držet čtyři a půl minuty ticha jako připomínku na čtyři a půl hodiny, po které prý leželo Brownovo mrtvé tělo na ulici.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa