V USA se našly stradivárky: 35 let po jejich krádeži

V USA se našly stradivárky 35 let po jejich krádeži.
Autor: ČTK ljš - 
6. 8. 2015
23:09

V New Yorku se po 35 letech našly ukradené stradivárky. Housle vyrobené v roce 1734 byly navráceny svému právoplatnému majiteli, informoval dnes americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Nástroj dříve patřil už zesnulému houslistovi Romanu Totenbergovi, jemuž jej někdo ukradl z šatny.

Vzácný hudební nástroj poznal odhadce, jemuž housle koncem června ukázala jedna žena. Ta prý housle dostala od svého bývalého manžela. Expert informoval policii, která instrument zabavila a předala třem Totenbergovým dcerám.

Totenberg, jenž zemřel v roce 2012 ve svých 101 letech, housle v roce 1980 po jednom koncertě odnesl do šatny, a když se krátce poté vrátil, byly pryč.

Jde o kus známý jako Amesovy stradivárky, protože na konci 19. století housle patřily hudebníkovi Georgi Amesovi. Později byl jejich majitelem Totenberg, který jako polský Žid v roce 1938 emigroval do USA.

Do současné doby se zachovalo asi 600 kusů houslí, které vyrobil legendární italský mistr Antonio Stradivari. Na aukcích se prodávají za miliony dolarů.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa