Mrazivé varování Obamy: Nepodpoříte dohodu a bude válka

Autor: mb - 
6. srpna 2015
17:55

Proslov Baracka Obamy (54) na půdě americké univerzity ve Washingtonu vyvolal bouřlivou reakci. Prezident Obama vyzdvihl důležitost dohody s Íránem o jaderném programu a varoval, že pokud ji americký kongres neschválí, začne válka.

„Dnes máme na výběr mezi diplomacií a válkou. Možná nezačne zítra, možná ani za tři měsíce, ale začne brzy,“ prohlásil dramaticky prezident.

Na půdě americké univerzity obhajoval dohodu s Íránem, na které se 14. července ve Vídni shodlo šest světových mocností (Francie, Rusko, Velká Británie, USA, Čína a EU). Úmorná jednání trvala přitom dlouhých 18 měsíců.

Dohoda počítá s tím, že Írán umožní inspektorům Mezinárodní energie pro atomovou energii přístup do všech svých jaderných elektráren a zároveň radikálně omezí své zásoby uranu. Výměnou za „de facto“ vzdání se jaderného programu budou zrušeny některé sankce mezinárodního společenství proti Íránu.

Izrael je proti

Světové mocnosti dohodu podporují, ale Izrael je zásadně proti. „V regionu to způsobí závody ve zbrojení. A navíc dohoda podpoří íránský terorismus a agresi, která povede k válce. Je dost dobře možné, že to bude nejhorší válka vůbec,“ kritizoval dohodu izraelský premiér Benjamin Netanjahu (65).

Válka nebo válka

Ačkoliv prezident Obama při projevu řekl, že se nyní rozhoduje mezi diplomacií nebo válkou, prezident Americko-íránské rady, Dr. Hooshang Amirahmadi je jiného názoru: „Prezident Obama varuje před válkou, pokud se dohoda neschválí. Premiér Netanjahu prakticky válkou vyhrožuje, pokud se dohoda schválí. Vypadá to tedy, že ať to dopadne jakkoliv, Írán bude napaden.“

Rozhodne americký kongres

Osud dohody je tedy nyní v rukách Kongresu Spojených států amerických, který má ovšem nyní prázdniny. O dohodě tedy bude hlasovat až v září, ale někteří politici již otevřeně řekli, že dohodu nepodpoří.

„Pokud tahle dohoda projde, Írán dostane doslova finanční injekci, zlepší si své postavení v mezinárodním společenství a usnadní si cestu k jaderným zbraním,“ nechal se slyšet předseda zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Ed Royce (63).

Izraelská lobby

Jenže na politiky je vyvíjen enormní tlak ze strany lobbistů. „Izraelská armáda a tajné služby dohodu s Íránem podporují. Netanjahu ji ale nechce. Dopadne to tak, že dohodu kongres odmítne, Obama použije právo veta a kongres ho zase přehlasuje,“ domnívá se americký novinář Conn Hallinan.

„Izraelská lobby a Netanjahu má na kongres větší vliv než Obama. Nemyslím si, že proslov prezidenta na univerzitě někoho z politiků přesvědčil,“ souhlasí Dr. Amirahmadi z Americko-íránské rady.

Obama, Reagan, Kennedy

Prezident Obama kritiku odmítá a citoval exprezidenta USA Ronalda Reagana (†93): „Mír neznamená, že neexistuje konflikt. Je to schopnost řešit konflikt mírovými prostředky,“ prohlásil Obama a zároveň připomněl Kubánskou krizi z roku 1962 a schopnost bývalého prezidenta Kennedyho (†46) řešit situaci mírovou cestou.

„Získali jsme čas a vytvořili prostor pro vítězství ve Studené válce, aniž bychom jedinkrát vystřelili proti Sovětům. Dohoda s Íránem navazuje na tuto tradici nekompromisní zásadové diplomacie,“ dodal Barack Obama.

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud