Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Jaký diktátor, takový syn? Kaddáfího potomka odsoudili k trestu smrti

Autor: ČTK - 
28. července 2015
11:43

Syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám byl v Libyi v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. Hrdelní tresty dostalo i dalších osm vysokých představitelů Kaddáfího režimu. Tresty, které vynesl soud v Tripolisu, souvisejí s válečnými zločiny spáchanými během revoluce v roce 2011.

Sajf Islám se soudu nezúčastnil, vypovídal jen prostřednictvím videokonference. Drží ho bývalá skupina rebelů ve městě Zintán a odmítá ho propustit.

Soud s celkem 37 představiteli Kaddáfího režimu začal loni v dubnu. Mezi odsouzenými k trestu smrti je i bývalý šéf Kaddáfího rozvědky Abdalláh Sanúsí, který čelil obvinění ze zločinů proti lidskosti, a také někdejší premiér Bagdádí Mahmúdí. Proti trestu se mohou odvolat.

Sajfa Isláma povstalci dopadli v roce 2011 při pokusu o útěku. Skupina, která ho drží, neuznává vládu v Tripolisu. Kabinet v libyjské metropoli neuznává ani mezinárodní společenství. Země má dvě vlády a dva parlamenty.

Mezinárodně uznávaný kabinet Abdalláha Sáního sídlí spolu s parlamentem zvoleným v loňských červnových volbách na východě země, západ včetně metropole Tripolisu ale ovládají islamisté.

Mocenského vakua v zemi využila skupina napojená na radikály z hnutí Islámský stát, která bojuje za vlastní cíle proti oběma konkurenčním vládám.

Video Povstalci se radují z Kaddáfího smrti. Zde je muž, který ho zastřelil - Youtube.com
Video se připravuje ...

glumik ( 28. července 2015 12:16 )

Proč musel zemřít Kaddáfí, musí zemřít i zbytek jeho rodiny a Libye! - ještě v roce 1951 byla Libye nejchudší zemí světa - těsně před vpádem NATO se těšila nejvyšší životní úrovni v Africe! - bydlení zde bylo považováno za lidské právo! - manželské páry dostávaly téměř milion, aby si mohly koupit byt! - elektřina byla pro všechny zdarma! - před nástupem Kaddafího umělo číst jen 25% obyvatel Libye! - školství bylo zdarma, na vysoké úrovni a gramotnost dosáhla 83% - zdravotnictví zdarma a vysoké kvality! - pokud Libyjec nenašel vzdělání nebo léčbu, kterou potřeboval v Libyi, pak mu je vláda financovala v zahraničí! - všechny půjčky měly ze zákona 0% úrok! - při koupi auta dostal Libyec 50% ceny od vlády! - cena benzínu 2,60 Kč za litr! - podpora farmaření - půda, zařízení, dům, dobytek i osivo ZDARMA! - 1.7.2011 se na Zeleném náměstí shromáždilo 1,7 milionu Libyjců, aby vyjádřili odpor k agresi NATO! Bylo to 95% obyvatel hlavního města Tripolisu a třetina obyvatel Libye! - A TO HLAVNÍ, CENTRÁLNÍ BANKU VLASTNIL OPRAVDU STÁT, NE ROTHCHILDOVÉ, JAKO JE TOMU U ZÁPADNÍCH STÁTŮ! Podívejte se na video a otevřete oči ovčané: https://www.youtube.com/watch?v=XLLH10gyxUo

gabreta ( 28. července 2015 12:03 )

"Mezinárodně uznávaný kabinet Abdalláha Sáního". To je ten kabinet, kterej určila Amerika a tím je uznávanej, jestli se nepletu co?

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud