Pluto na dosah: Sonda NASA se v historickém letu nejvíc přiblíží k planetě-neplanetě

Zleva: Planeta Pluto zachycena sondou 11. a 7. července
Autor: ČTK - 
14. července 2015
11:23

Po více než devítiletém putování a téměř pěti miliardách kilometrů letu vesmírem se dnes americká sonda New Horizons nejvíce přiblíží trpasličí planetě Pluto. Sonda, kterou k vesmírnému tělesu vyslal 19. ledna 2006 americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), bude Plutu nejblíže přesně ve 13:49:57 SELČ, její vzdálenost od povrchu planety bude v té době 12 500 kilometrů.

Američtí vědci si od projektu za 700 milionů dolarů slibují nové poznatky, které budou schopni vysledovat ze série snímků vyslaných na Zem.

Do centrály NASA obrázky dorazí patrně již v noci na středu. Sonda o velikosti klavíru se u Pluta zdrží jen chvíli. Kolem trpasličí planety nebude obíhat, proletí kolem ní rychlostí 49 000 kilometrů za hodinu.

Přístroje na sondě budou kromě optického sledování analyzovat složení atmosféry Pluta a jeho povrchu a měřit teplotu. Získaná data bude New Horizons vysílat na Zemi po dobu šestnácti měsíců.

Objev Pluta byl výsledkem soustavného hledání deváté planety sluneční soustavy od konce 18. století, které vyvrcholilo úspěchem amerického astronoma Clyda Tombaugha v lednu a únoru 1930.

V roce 1978 se pak podařilo Jamesi Christymu, dalšímu americkému astronomovi, objevit u Pluta měsíc Charon a v roce 2012 byli na snímcích Hubbleova kosmického dalekohledu objeveni další souputníci Pluta – Kerberos, Styx, Hydra a Nix.

Pluto bylo dlouho považováno za planetu, po nové astronomické kategorizaci z roku 2006 se ale o něm mluví jako o trpasličí planetě, protože ještě za jeho drahou se pohybují další podobná tělesa, jako je Sedna nebo Quaoar.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

zarazenyprd ( 14. července 2015 22:57 )

 To, že se za drahou Pluta pohybují další planetky nebyl důvod pro jeho vyřazení ze seznamu planet. Pro planety byla stanovena nová kritéria, která Pluto nesplňuje. O vyřazení Pluta se vedly velké boje, protože to byla jediná planeta, kterou objevil Američan.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud