Očitá svědectví z Egypta: Češi mají strach z rabujícího davu!
Blesk se spojil s paní Michkovou, která žije osm let v egyptské Hurghadě, kde jsou ubytováni turisté z Česka. Došlo zde k rabování a lidé dělají domobranu, aby ochránili svůj majetek. Turisté jsou v pořádku, ale cítí obrovské napětí a strach.
„Vzhledem k tomu, že dcera žije s manželem v Hurghadě, mám denně čerstvé zprávy o situaci ve městě. V sobotu několik vzbouřenců chtělo rabovat zlatnictví. Místní lidé utvořili skupiny, které chrání majetek. V neděli dojela do Hurghady armáda, která má dodat klid. Turistům je doporučeno nevycházet za tmy do města,“ tlumočil vzkaz paní Michkové její otec.
S dcerou, která si vzala Egypťana a žije v Hurghadě už osm let, komunikuje přes telefon, internet je totiž v celé zemi odpojen. "Dcera v neděli projela autem celou Hurghadu. Na místě je armáda, ale klid. Obchody otevřené, turisté chodí venku," popsal situaci otec paní Michkové.
Turisty nahnali do hotelů
V neděli ráno se Blesku ozvala čtenářka Lucie, která se přímo v Hurghadě setkala s davem demonstrujících Egypťanů. Kvůli tomu prý byla celá hlavní třída v oblíbeném letovisku českých turistů zcela mimo běžný provoz. „Na hlavní třídě Sheraton Road zhasla světla. Bylo nám vysvětleno, že to je kvůli tomu, aby prodejci nevyprovokovali lidi k rabování. Všechny turisty pak zaháněli do hotelů, taxikáři zmateně obraceli vozy a odjížděli od davu,“ líčila Blesku čtenářka Lucie. „Zaráží mě, že nás nikdo o pátečních protestech neinformoval a všichni tvrdili, že se to děje jen v Káhiře,“ dodává Lucie.
Strach cestou na letiště
Pavlína Váňová se vrátila z Egypta v sobotu večer. "Do Egypta jsem jela za přítelem a v Káhiře byla jen jeden den. Procházeli jsme tam ulicí, kde se předtím demonstrovalo. Trochu jsme cítili slzný plyn. Demonstrace ale byly jen v určitých místech a snažili jsme jim vyhýbat. Úplně se tomu vyhnout ale nešlo. A například cestou na letiště jsem měla strach. Letadlo mělo letět už ve tři ráno a nejdřív jsme nemohli sehnat taxík. A když už jsme ho sehnali a jeli na letiště, všude po ulicích běhali lidé, zastavovali auta a bušili do oken," popsala strach v Káhiře paní Váňová.
Protesty se změnily v revoluci, revoluce v rabování
17. ledna – Poblíž budovy parlamentu v Káhiře se polil benzinem a zapálil muž na protest proti špatným životním podmínkám. 21. ledna – Podle oznámení egyptské policie se v zemi pokusilo upálit už pět lidí. 25. ledna – Dva demonstranti a jeden policista přišli v Káhiře o život při protivládních protestech. 26. ledna – Do ulic největších egyptských měst opět vyrazily tisíce lidí přesto, že úřady protesty zakázaly. Dva mrtví, stovky zraněných. 27. ledna – K násilným protestům došlo převážně mimo hlavní město. Asi 600 lidí se střetlo s policií ve městě Ismáílíja. 28. ledna – V Káhiře opět demonstrovaly tisíce lidí, proti nimž tvrdě zasáhla policie. Úřady poprvé nasadily i armádu. V zemi byla ochromena internetová síť, kterou využívali organizátoři protestů. 29. ledna – Demonstranti útočili na policii a vládní budovy. Střety si vyžádaly až stovku mrtvých a 2000 zraněných. 30. ledna - V sobotu revoluční nepokoje dorazily i do letoviska Hurghada. Američané a Turci se snaží co nejrychleji dostat své občany ze země. Pokračuje rabování a drancování vládních budov.
jak cenzura??? ceho? lidi snad maji doma net a televizi.. nikdo jim u hlavy nedrzi pistoli aby do egypta jeli, kdyz chteji riskovat
at jedou jsou snad svepravni ne??
ano Americane stahuji sve turisty i VB protoze potrebuji vyvolat strach, paniku, slo to i bez te medialni propagace....