Egypt: Mubaraku, vzdej to! Stávka ochromí zemi
AKTUALIZUJEME: 50.000 lidí v ulicích stále žádá odchod současného prezidenta Mubaraka. Již chtějí konec jeho třicetileté vlády. V Egyptě už týden zuří revoluce. Prezident v pondělí novou vládu, ale dav tímto asi neuklidní. Lid chce jeho hlavu!
Egyptský prezident Mubarak, který minulý týden jako ústupek protestujícím rozpustil vládu, v pondělí jmenoval novou. Podle zpráv však ale není vůbec jisté, zda tím naplní očekávání opozice. Nejdůležitější změnu ve vládě představuje nový ministr vnitra, kterým se stal Mahmúd Vagdí, ten dříve pracoval u policie.
Mubarak zemi vládne již 30 let. V pondělí vyzval egyptského premiéra Ahmada Šafíka k uskutečnění reforem. Represe ale v zemi neustávají, televize Al-Džazíra, které bylo o víkendu zakázáno vysílat, dokonce uvedla, že egyptští činitelé zatkli šest jejích zaměstnanců.
Protestující chtějí hlavně svrhnout prezidenta z jeho křesla. "Nechceme, aby se život vrátil do normálu, dokud Mubarak neodejde. Chceme, aby lidé nechodili do práce, dokud prezident neodstoupí," prohlásil jeden z organizátorů protestů. Během protestů zemřelo již více než 150 lidí.
Káhiru hlídá armáda
Přestože nadále platí zákaz večerního a nočního vycházení (od 16 hodin do 8 hodin ráno), demonstranti také v noci na pondělí zůstali v ulicích Káhiry. "Neodejdeme, dokud neodejde Mubarak. Armáda si musí vybrat, buď Egypt, nebo prezident," stojí na transparentech protestujících.
Nad Káhirou stále přelétávají vrtulníky. Tanky a armáda zůstává v ulicích. Na pondělí plánují vyhlášení generální stávky. Tím se chaos a nestabilita země znásobí. A na úterý lídři demonstrantů svolávají "protestní pochod milionů", napsal zpravodajský server BBC News.
Do Káhiry v pondělí ráno odletěla s několikahodinovým odkladem pravidelná linka ČSA. Vedle toho do Egypta léta z Česka asi sedm charterových letů týdně, všechny lety se zatím podle viceprezidenta a mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury uskutečnily podle plánu. Chartery plánované na tento týden se podle něj uskuteční bez ohledu na skutečný počet cestujících.
Cestovky ruší zájezdy
V pondělí vzhledem k tomu, že se situace v Egyptě stále neuklidňuje, začaly české cestovní kanceláře rušit nejbližší termíny zájezdů do oblíbených egyptských destinací.
Tisíce turistů uvízlých na letištích. Rabující lůza, rozzuření lidé, tanky v ulicích, policie na útěku a uprchlí islámští radikálové učinili z turistického ráje nebezpečné místo.

Egyptský prezident Mubarak začal přicházet o opory režimu. Poprvé za třicet let svého panování jmenoval viceprezidenta. Ani to však situaci neuklidnilo. Tisíce lidí zamířily i v neděli do centra města a skandující dav si přál jediné, zatočit s Mubarakovým režimem!
Režim demonstroval sílu
Ulici ovládl pocit strachu z dalšího vývoje událostí. Státní televize ukázala záběry, na nichž prezident Mubarak seděl po boku ministra obrany a viceprezidenta. Televize uvedla, že se nachází v centru pro vojenské operace. V ulicích Káhiry se objevily dokonce nejmodernější americké tanky. Nad centrálním náměstím prolétaly elitní stíhačky F-16. Režim ukazoval demonstrantům svou sílu.
Egyptská armáda koncentrovala síly na centrální káhirské náměstí Tahrir ve snaze kontrolovat davy protestujících lidí. Postoj armády zůstává nejasný. "Armáda si musí vybrat mezi Egyptem a Mubarakem," hlásá velký transparent demonstrantů. Další z demonstrantů vyzývají vojáky, aby zatkli Mubaraka. Armádní jednotky ale zatím projevují Mubarakovu režimu loajalitu. Po demonstrantech nestřílí. Jejich převaha je však ohromující.
Opoziční politici doufají, že se jim podaří dosáhnout s armádou dohody. "Budeme jednat s armádou, ne s Mubarakovou vládou." prohlásil Ayman Nour, přední opoziční politik, který strávil více než tři roky ve vězení.
Uprchlíci z vězení terorizovali ulice
Na mnoha místech docházelo v neděli k pokusům o rabování. Podle káhirské televize se rabujícím bandám podařilo proniknout do káhirského muzea a odnést si odtud sošky obrovské hodnoty. Ulicemi projížděly bandy zlodějů na motocyklech vyzbrojené noži a kovovými tyčemi.
Občané živelně vytvářeli hlídky vyzbrojené puškami, aby ochránili svůj majetek. Mnoho členů rabujících band jsou údajně uprchlí vězňové. Z věznic jich během chaosu utekly tisíce. Chycené zloděje předávali lidé armádě. Ta nahrazovala roli policie. Na jiných místech brali lidé spravedlnost do svých rukou a uprchlým vězňům se postavili se zbraní v ruce.
Posílit svou pozici se v napnuté situaci snaží i muslimské duchovenstvo. Z tlampačů káhirských mešit vyzývali obyvatele do boje proti tlupám zločinců. Již v noci z pátku na sobotu vyzvalo radikální Muslimské bratrstvo armádu k boji proti současnému Mubarakově režimu.
Státy posílají letadla pro své obyvatele
Na rostoucí napětí v zemi reagovali zahraniční diplomaté. Zatímco z České republiky míříly směrem k Egyptu další charterové lety, další státy zahájily evakuaci svých občanů.
Tisíce turistů se totiž snažilo dostat ze země zmítané chaosem. Letecká doprava na káhirském letišti však kolabovala. Tisíce lidí tak trávily noc na letišti. Turecko a Lybie poslaly pro své občany speciální letadla. Stejně tak reagovali na situaci Britové.
"Rezervovali jsme charterový let, abychom odtamtud dostali co nejvíce lidí," podotkl mluvčí British Airways. Uděláme vše proto, abychom ze země dostali každého Brita, který bude chtít opustit Egypt," prohlásil britský ministr zahraničních věcí William Hague. Američané zahájí evakuaci svých občanů během pondělí.
Evropští diplomaté situaci pečlivě sledují. "Doporučujeme aby Češi cestovali do Egypta pouze v nezbytně nutných případech. Situaci koordinujeme především s Němci a Rakušany, kteří mají v oblasti mnohem víc turistů. Pokud by se situace nadále vyhrotila, je EU připravena na společný plán evakuace," uvedl pro Blesk.cz tiskový mluvčí MZV Vít Kolář.
Demonstranté začínali mít v ulicích egyptských měst jasnou převahu, takto vyhnali policisty z mostu. Režim proto povola elitní bojové jednotky.
Nepokoje v turistických letoviskách
V neděli večer se do ulic vrátila policie, kterou demonstranti obviňují z toho, že to byla ona, kdo rozpoutal násilí. To stálo od počátku protestů proti Mubarakově režimu život nejméně 150 lidí.
Vláda zároveň oznámila, že od pondělí prodlužuje dobu zákazu vycházení. Nyní by měl platit od třetí hodiny odpolední až do osmé hodiny ranní. To prakticky znemožnuje normální život v zemi.
Informace od českých turistů, kteří se vrátili z Egypta, vypovídají o tom, že se demonstrace přesunuly i do turistických letovisek. V sobotu večer se demonstrovalo v Hurghadě, sdělila Blesk.cz čtenářka Lucie, která se do České republiky vrátila v neděli.
Pryč s Mubarakem, žádali demonstranti, ten povolal elitní jednotky
Opoziční předák a nositel Nobelovy ceny Muhammad Baradej získal podporu většiny opozičních stran k vytvoření dočasné vlády, která by Egypt dovedla k novým prezidentským a parlamentním volbám. "Není cesty zpět. Mubarak musí odejít, aby umožnil vznik přechodné vlády národní jednoty," položil ultimátům Baradej.
"Máme jediný hlavní požadavek - konec současného režimu a začátek nového Egypta." Zároveň vyzval stoupence k mírovému protestu. Mubarak ovšem dobrovolně odstoupit zřejmě nehodlá. Vláda povolala na svou obranu elitní bojové jednotky. Nad náměstím Tahrir, kde Baradej svou řeč pronesl, přeletěly i elitní perutě egyptského stíhacího letectva.
To, na čí stranu se armáda nakonec připojí, zůstává zatím otázkou. Objevily se spekulace, že si sama vybírá nástupce, který nahradí současného prezidenta Mubaraka.
Mubaraka opouštějí spojenci
Již v sobotu večer opustily zemi ve svých soukromých tryskáčích rodiny nejbohatších egyptských a arabských podnikatelů. Také Evropa dává postupně od Mubaraka ruce pryč.
"Uznáváme zklidňující roli, kterou prezident Mubarak sehrával na Blízkém východě po mnoho let. Žádáme ho, aby nyní projevil stejnou umírněnost při řešení situace v Egyptě," uvádí se ve společném prohlášení evropských státníků. To lze pochopit jako nepřímou výzvu k rezignaci. Davy v ulicích se totiž s ničím menším nechtějí spokojit.
Vraždu mladíka v prvních dnech protestů zachytila kamera, protesty následně ještě zesílily:
Až bude v Egyptě demokracie ???