Vězni jsou taky tátové a mámy. Gabriela Kabátová pomáhá těm za mřížemi i dětem, které zůstaly venku

Video se připravuje ...
Autor: bp, pdc, SAN - 
9. července 2025
05:00

Když jeden rodič skončí ve vězení, nevinné dítě často trest dostane taky. Nejen o životě těchto neviditelných obětí mluvila v novém díle pořadu Blesk Podcast Gabriela Kabátová, spoluzakladatelka a výkonná ředitelka Mezinárodního vězeňského společenství. Tato nezisková organizace pomáhá nejen vězňům samotným, ale také jejich rodinám – především dětem.

„Ty děti za nic nemůžou. Ale když jeden rodič skončí ve vězení, život celé rodiny se obrátí vzhůru nohama,“ vysvětluje Kabátová. V Česku se jedná přibližně o 30 až 40 tisíc dětí každý rok. Desetitisíce dětí, které přicházejí o rodiče – nejen fyzicky, ale i psychicky. Mnohdy čelí pocitům studu, viny, nepochopení. Společnost je navíc často nevnímá, jako by neexistovaly.

Podle výzkumů jsou tyto děti až sedmkrát častěji ohroženy tím, že samy spadnou do kriminálního prostředí. Pokud ale mají podporu – emoční, sociální i praktickou, mohou vyrůst ve stabilní a zdravě fungující dospělé.

Mezinárodní vězeňské společenství organizuje speciální letní tábory zvané Andělské kempy, kde se děti odsouzených rodičů setkávají s vrstevníky, kteří zažívají podobnou situaci. V bezpečném prostředí, kde je nikdo nesoudí, mohou otevřeně mluvit o svých emocích a zažít týden, kdy jsou prostě jen dětmi. „Je to pro ně nesmírně léčivé. Zjistí, že nejsou samy. A že na nich někomu záleží. Jsou to děti, které v sobě nesou tíhu věcí, o kterých ani neví, že se o nich dá mluvit,“ říká Kabátová. „Na kempu najednou zjistí: Aha, já nejsem divná. Nejsem sama,“ dodává.

Česká společnost ráda trestá

Mezinárodní vězeňské společenství zároveň organizuje setkání dětí s rodiči přímo ve věznicích, vede programy duchovní podpory, připravuje dárky s osobními vzkazy od rodičů, zprostředkovává dopisy i základní kontakt. „Není výjimkou, že se rodič a dítě roky neviděli. Často to bývá první krok k obnově vztahu,“ tvrdí jeho ředitelka.

Den s dítětem Den s dítětem | archiv MVS

Organizace ale dlouhodobě naráží na limity českého vězeňství. Podle Kabátové se systém zaměřuje především na izolaci a potrestání, ale už méně na to, co má následovat. „Máme vysokou recidivu, věznice jsou přeplněné, ale často chybí programy, které by reálně měnily životní trajektorii vězně,“ upozorňuje.

Změna podle ní začíná ve vztazích – ať už s dětmi, dobrovolníky nebo duchovními. „Ve chvíli, kdy má někdo důvod měnit se kvůli někomu, kdo mu věří, má to větší efekt než jakýkoli vnější tlak,“ popisuje Kabátová.

I přesto, že spolupracuje i s lidmi odsouzenými za těžké zločiny, není cílem jejich činy omlouvat. Důraz se klade na odpovědnost, přijetí viny i práci se studem. Právě z něj podle ní často vyrůstá i změna.

Uživatel_5668534 ( 9. července 2025 10:16 )

Mate naprostou pravdu neziskovky jsou protekcni vykradaji statni kasu /nase penize/ a podobni jako je ona si sedi na prde a berou penize za nic

LUDEK ( 9. července 2025 09:45 )

Tak to je přesně ono: Všichni kolem jsou zlí, jen ti "rodiče", co se dostali do kriminálu jsou svatí! Ale je to dobře, protože paní ředitelka, spoluzakladatelka, a určitě i s nějakým titulem, která si žije v žitě za milióny z neziskovky by neměla, kde šířit ty svoje názory! Kdyby byla někde u pásu, asi by mluvila jinak a nekydala takový blbosti! 👎 Z takovejch lidí mi je fakt zle!O děti jí samozřejmě nejde, jen o teplý místečko v neziskovce!

Konvalina Jaroslav ( 9. července 2025 08:14 )

Ano děti za své rodiče nemohou, ale rodiče mohou za to, že děti do této situace dostáli.

Uživatel_5766095 ( 9. července 2025 07:51 )

A takový to byl krásný sen to "třikrát a dost", dnes si máme recidivistů vážit a přát si, aby přepadli, okradli, znásilnili, zavraždili i někoho z naší rodiny?

Zobrazit celou diskusi