Maria se otrávila jedovatými bramborami: Oblíbená příloha jako tichý zabiják?
Brambory jsou díky své univerzálnosti jednou z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších příloh na světě. Co si však mnoho lidí neuvědomuje je, že se musí skladovat ve správných podmínkách. Lékař na sociálních sítích poradil, jak poznat, jestli byly brambory uskladněny správně a jsou proto bezpečné ke konzumaci.?
Podle lékaře Samuela Choudhuryho mohou přezrálé brambory způsobovat závažné zdravotní komplikace. Na svém Instagramu se podělil o rady, jak brambory správně skladovat i jak poznat, že už je pozdě a jíst byste je vůbec neměli. Svůj příklad ilustroval na příběhu ženy z USA.
Maria Harlessová z Colorada dostala jednoho dne nepřekonatelnou chuť na bramborovou kaši. Tak si jí udělala k večeři a šla spát. Uprostřed noci jí vzbudila úporná bolest břicha, ke které se brzy připojilo nezastavitelné zvracení. Lékařům na pohotovosti následně došlo, že se otrávila toxinem, který se tvoří v zelených a vyklíčených bramborách.
„Otrávila se solaninem. To je neurotoxin, který se tvoří v bramborách, ale ne v těch normálních!“ vysvětlil Samuel. „Týká se to jen těch vyklíčených a zelených,“ dodal. „Když jich sníte moc velké množství, můžete si přivodit průjem, zvracení, bolesti břicha, rozhození srdečního rytmu a v těch nejvážnějších případech i smrt,“ varoval lékař. „Slyšel jsem i o případu, kdy kvůli bramborám sedmičlenná rodina přišla o dva členy, takže bych doporučoval zelené a vyklíčené brambory prostě hodit na kompost,“ zakončil.
Brambory zelenají podle deníku Daily Mail hlavně v případech, kdy se neskladují po tmě, Je to právě světlo, které zelenání a rašení klíčků spouští. Stejně tak jim nesvědčí teplo a vlhkost.
Zelené brambory jsme nejedli, ale klíčící byly celou zimu (uchovávaly se ve sklepě) a klíčky se přece nejí...všichni byli zdrávi. Není v tom něco jiného? Dovozy bůhví odkud